Obserwatorium ASTRO-H na orbicie

0

Siedemnastego lutego japońska rakieta H-IIA wyniosła na orbitę obserwatorium ASTRO-H wraz z trzema innymi satelitami.

Do startu doszło 17 lutego o godzinie 09:45 CET z kosmodromu Tanegashima. Rakieta H-IIA w swojej “najlżejszej” konfiguracji wyniosła na orbitę cztery satelity: ASTRO-H, Horyu-4, ChubuSat 2 oraz ChubuSat 3. Lot przebiegł prawidłowo i ASTRO-H został umieszczony na orbicie o wysokości 550 km oraz nachyleniu 31 stopni.

Start ASTRO-H – 17.02.2016 (od ok. 20 minuty nagrania) / Credits – JAXA | 宇宙航空研究開発機構

Grafika obserwatorium ASTRO-H / Credits - JAXA

Grafika obserwatorium ASTRO-H / Credits – JAXA

Głównym ładunkiem w tym locie był ważący 2700 kg ASTRO-H. Jest to zaawansowany kosmiczny teleskop, które przez przynajmniej trzy najbliższe lata będzie obserwować Wszechświat na zakresie rentgenowskim oraz gamma. Niektóre elementy ASTRO-H będą pracować schłodzone ciekłym helem do temperatury zaledwie 0,05 Kelwina.

Wyniesione w tym locie Horyu-4, ChubuSat 2 oraz ChubuSat 3 to satelity technologiczne. Oba satelity ChubuSat mają masę po 50 kg i zostały wyposażone w zestaw instrumentów do mierzenia poziomu promieniowania oraz detektor pracujący na zakresie podczerwieni. Dane z ChubuSat 2 mają służyć także do kalibrowania danych dla ASTRO-H. Natomiast ChubuSat 3 został wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości, która ma wykrywać m.in. “kosmiczne śmieci”.

Horyu-4 to mały satelita o masie 10 kg. Jego głównym zadaniem jest badanie osiągów różnych rodzajów ogniw słonecznych.

Na pokładzie tej rakiety miało się także znaleźć osiem zminiaturyzowanych satelitów standardu CubeSat. Te satelity zostały jednak wymontowane z rakiety, choć nie są znane przyczyny.

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 24 lutego. Wówczas amerykańska rakieta Falcon 9 wyniesie satelitę telekomunikacyjnego SES-9. Będzie to kolejna próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na platformie morskiej.

Comments are closed.