Pierwszy wydruk z meteorytowego metalu

1

Firma Planetary Resources zaprezentowała pierwszy wydruk 3D wykonany z meteorytowego metalu. Czy to spojrzenie w przyszłość?

Powszechnie wiadomo, że niektóre z planetoid, w tym planetoid bliskich Ziemi (NEO – Near Earth Object lub raczej NEA, Near Earth Asteroid) to obiekty w całości metaliczne. Te planetoidy od dawna wzbudzają zainteresowanie z uwagi na swój skład: głównie jest to żelazo i nikiel, ale występują w nim także droższe metale, takie jak kobalt, złoto czy platyna. Od dekad wiele różnych grup czy naukowców tworzyło rozmaite koncepcje “kosmicznego górnictwa”, jednak jeszcze nigdy nie urzeczywistniono tych pomysłów.

Są jednak pewne podstawowe problemy związane z “kosmicznym górnictwem”. Jednym z nich jest sprowadzenie części lub całości planetoid na Ziemię. Dopiero w ostatnich latach zaczęła dojrzewać alternatywa technologiczna: druk 3D. Pomysł wydaje się być ciekawy: zamiast sprowadzania planetoid na Ziemię i ich przerabiania w zakładach przemysłowych, przemysł poleci na planetoidę.

Jedno z pierwszych testów wydruku 3D z materiału metalicznego pochodzącego z kosmosu zaprezentowano na konferencji CES 2016 w Las Vegas. Na tej konferencji przedstawiono wynik eksperymentu firm Planetary Resources i 3D Systems. Zaprezentowano wydruk 3D z meteorytu  Campo del Cielo. Jest to jeden z najbardziej znanych meteorytów żelazowo-niklowych. Do dziś znaleziono około łącznie 100 ton różnej wielkości meteorytów Campo del Cielo.

Materiał z meteorytu został starty i sproszkowany a następnie wprowadzony do drukarki 3D, zdolnej obsługiwać metale. Następnie w przypadku tej konkretnej drukarki wykorzystano laser, który utrwalił stworzony wydruk. Otrzymana próbka wydruku ma dość “kosmiczny” wygląd – jest to ożebrowanie, na którym znajdują się małe dysze.

Ten mały wydruk może pokazywać jak za kilka dekad będzie wyglądać eksploracja Układu Słonecznego. Zamiast budowy pojazdów na Ziemi i ich kosztownych lotów rakietami, duża część powstałaby w przestrzeni kosmicznej. Z Ziemi natomiast dostarczone zostały by zapasy czy elementy wymagające bardzo zaawansowanych/czystych technologii (np. szczególne typy elektroniki) oraz – w przypadku misji z załogowych – astronauci.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwają pierwsze eksperymenty z drukarkami 3D. Pierwsze z nich skupiały się jedynie na elementach plastikowych, jednak eksperymenty z metalami i ceramiką nastąpią w najbliższych latach.

Poniżej prezentujemy prezentację Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), także dotyczącą wydruku 3D:

Wydruk 3D – prezentacja z TEDxESA 2015 / Credits – TEDx Talks

(PR)

1 komentarz