Kwiaty w kosmosie

0

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakwitły kwiaty. Nie jest to jednakże pierwszy taki przypadek w historii.

16 stycznia astronauta Scott Kelly, przebywający od marca zeszłego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ogłosił, że na pokładzie Stacji zakwitł kwiat. Zdjęcie pomarańczowo – żółtej cynii, wyhodowanej w warunkach pozaziemskich, które Kelly zamieścił na swoim Twitterze, szybko obiegło świat.  Jednakże, optymistyczny podpis pod fotografią  „First ever flower grown in space makes its debut!” (Pierwszy kwiat, który zakwitł w kosmosie ma swój debiut), wywołał szereg komentarzy.

Kwiat słonecznika, który rozkwitł na ISS w 2012 roku / Credits - NASA

Kwiat słonecznika, który rozkwitł na ISS w 2012 roku / Credits – NASA

W dziejach astronautyki odnotowano już przypadki uprawy kwiatów w kosmosie. Już w 1982 r. radzieccy kosmonauci mieli rzodkiewnika na pokładzie Salut – 7 – pierwszą roślinę zdolną do wytwarzania nasion w stanie nieważkości. W 2012 r., Don Pettit, jeden z astronautów przebywających na ISS z równym entuzjazmem, co Kelly pokazywał zdjęcia rozkwitających słoneczników, również wyhodowanych w warunkach pozaziemskich.

Przykład problemów, jakie napotkano podczas hodowli roślin na ISS w ramach Veg-01 / Credits - NASA, Scott Kelly

Przykład problemów, jakie napotkano podczas hodowli roślin na ISS w ramach Veg-01 / Credits – NASA, Scott Kelly

Uprawa roślin w kosmosie, ma o tyle duże znaczenie, że może potencjalnie wzbogacić dietę astronautów, a w przyszłości rokuje nadzieje na dłuższe przebywanie ludzkości poza Ziemią. Cynia rozwijała się w specjalnie przygotowanym laboratorium Veg-01, zainstalowanym na pokładzie Stacji w 2014 roku. Wcześniej już w tym samym laboratorium astronauci hodowali sałatę i rukolę, ale w odróżnieniu od cynii – również jadalnej, nie miały one kwiatów.

8 stycznia S. Kelly zauważył pąki na jednej z sadzonek. To właśnie z nich rozwinął się kwiat / Credits - NASA, Scott Kelly

8 stycznia S. Kelly zauważył pąki na jednej z sadzonek. To właśnie z nich rozwinął się kwiat / Credits – NASA, Scott Kelly

Uprawa roślin kilkaset kilometrów powyżej powierzchni Ziemi, nie należy do najłatwiejszych zadań. Rośliny wymagają odpowiedniego naświetlenia i dozowania wody. Okres wegetacji cynii w warunkach nieważkości trwa 60 – 80 dni. W pewnym momencie wydawało się, że całe przedsięwzięcie skończy się niepowodzeniem, gdy astronauci zauważyli wodę sączącą się z liści cynii.

Scott Kelly i kosmiczna sałata. Zdjęcie z 9 sierpnia 2015 / Credits - NASA

Scott Kelly i kosmiczna sałata. Zdjęcie z 9 sierpnia 2015 / Credits – NASA

Nadmiar wilgoci stwarzał ryzyko wytworzenia się pleśni, a tym samym śmierci rośliny. By temu zapobiec, zaczęto proces osuszania sadzonek, który w efekcie przyniósł odwrotny skutek – mianowicie nadmierne wysuszenie. W rezultacie obumarły dwie sadzonki na przełomie grudnia i stycznia. 8 stycznia astronautów spotkała jednak niespodzianka – na jednej z roślin pojawiły się pąki, a kilka dni później rozwinął się kwiat.

Doświadczenia z cynią niewątpliwie będą ważną lekcją w rozwoju upraw w stanie nieważkości. W 2017 roku NASA planuje wprowadzić kolejną, bardziej popularną roślinę na ISS – a mianowicie pomidory. Świat nauki nawiązuje tutaj do wątku z powieści i filmu science fiction “Marsjanin”, gdzie główny bohater wyhodował ziemniaki na Czerwonej Planecie. Ostatnie sukcesy oraz lepsze zrozumienie niepowodzeń małymi krokami czynią tę wizję coraz bardziej realną.

(NASA)

Share.

Comments are closed.