Kolejne ślady niedawnej aktywności na Plutonie

4

Na najnowszych zdjęciach przesłanych z sondy New Horizons można zobaczyć zaskakujące ślady niedawnej aktywności geologicznej na Plutonie.

Od 18 grudnia zespół New Horizons (NH) nie publikował nowych zdjęć z uwagi na okres świąteczny. Pierwsza próbka nowych zdjęć pojawiła się w Internecie dopiero w nocy z 7 na 8 stycznia. Jedno z najnowszych zdjęć, w największej rozdzielczości powierzchni Plutona, dotyczy wschodniej części jasnego obszaru o nazwie Sputnik Planum. Na tym zdjęciu można zauważyć intrygujący szczegół powierzchni w kształcie litery “X”. Podobne inne takie obszary mają kształt litery “Y”.

Obszary "X" i "Y" na Plutonie / Credits - NASA/JHUAPL/SwRI

Obszary “X” i “Y” na Plutonie / Credits – NASA/JHUAPL/SwRI

Naukowcy sądzą, że ten “X” to wynik powolnej konwekcji ciepła z wnętrza Sputnik Planum. Ta konwekcja sugeruje, że część Plutona jest nadal aktywna geologicznie. Ta aktywność może mieć formę ruchu podpowierzchniowych lodów (w tym przypadku lodów azotowych). Na przestrzeni kilku milionów lat mogą powstawać nowe rejony “X” a wcześniej powstałe “X” mogą zaczynać zanikać.

Wiele wskazuje na to, że Pluton częściowo jest do dziś aktywny geologicznie. Co ciekawe, obszar Sputnik Planum, o wielu liczonym w milionach lub kilkunastu milionach lat, znajduje się niedaleko rejonów, które mają wiek liczony przynajmniej w setkach milionów lat. Jest to ciekawy kontrast, który wymaga bardziej szczegółowych badań.

Jak na razie sonda New Horizons przesłała około połowy zdjęć z przelotu obok Plutona.

(NASA)

4 komentarze

  1. Zastanawia mnie na tym zdjęciu jedno: czym jest ten ciemny obiekt na rozwidleniu śladu Y…