Udany start CZ-4B z Yaogan Weixing-28 (08.11.2015)

0

Ósmego listopada chińska rakieta CZ-4B wyniosła na orbitę satelitę obserwacyjnego Yaogan Weixing-28. Jest to prawdopodobnie wojskowy satelita zwiadu optycznego.  

Do startu doszło 8 listopada o godzinie 08:06 CET. Rakieta CZ-4B wystartowała z kosmodromu Taiyuan, wynosząc na orbitę satelitę obserwacyjnego Yaogan Weixing-28. Start przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na orbicie o wysokości około 460×482 km i nachyleniu 97,24 stopnia.

Oficjalne źródła chińskie podają, że ten satelita ma służyć do celów cywilnych, w szczególności dla rolnictwa, pomiarów lądu oraz wsparcia przy katastrofach naturalnych. Z kolei źródła zachodnie sugerują, że Yaogan Weixing-28 ma przeznaczenie wojskowe i jest w stanie obserwować Ziemię z dużą rozdzielczością na zakresach widzialnym i podczerwonym. Ten satelita jest prawdopodobnie trzecim Yaogan Weixing czwartej generacji.

Jest prawdopodobne, że Chiny wystrzelą do końca tego roku jeszcze jeden lub dwa kolejne satelity zwiadowcze serii Yaogan Weixing.

Kolejny start rakiety orbitalnej powinien nastąpić 10 listopada. Wówczas rakieta Ariane 5 wyniesie dwa satelity telekomunikacyjne – Arabsat-8B i GSAT-15 – na orbitę geostacjonarną transferową. Będzie to ostatni lot rakiety Ariane 5 w tym roku.

(GP, NSF)

Comments are closed.