Trwa budowa systemu napędowego dla załogowego Dragona

0

Zakończone zostały testy rozwojowe zespołu napędowego dla załogowego statku Dragon, który firma Space Exploration Technologies buduje na potrzeby realizacji dostarczania astronautów NASA do ISS.

Silniki wchodzące w skład zespołu napędowego statku Crew Dragon (wersji załogowej znanego już z realizacji misji logistycznych statku Dragon) noszą nazwę SuperDraco. Jednostki zgrupowane są w parach w czterech miejscach wokół statku.

Celem ewentualnej pracy silników jest realizacja możliwości awaryjnego „odskoku” kapsuły z ludźmi od wznoszącej się rakiety bądź niebezpiecznej sytuacji jeszcze przed startem. Zapewnienie sprawnego działania tego systemu jest więc niemałym priorytetem w pracach rozwojowych. Stąd w ramach wstępnych testów przeprowadzono 27 prób odpalenia silników.

Inżynierowie z firmy SpaceX ostatnio zmodyfikowali projekt układu napędowego, aby spełniał w pełni wymagania NASA nałożone w ramach programu Commercial Crew Program. Prace prowadzone były w ośrodku testowym firmy w McGregor w Teksasie.

Uruchamiane łącznie osiem silników SuperDraco charakteryzuje się ciągiem o wartości niemal 55 ton. Taka energia jest w stanie przyspieszyć załogową kapsułę od zera do około 160 km/h w 1,2 sekundy. W momencie zagrożenia życia astronautów to rozwiązanie zapewnia szybką ucieczkę od rakiety bądź z zagrożonego awarią stanowiska startowego.

Test działania modułu napędowego załogowego statku Dragon / Źródło: SpaceX

W trakcie nominalnych misji silniki SuperDraco nie będą w ogóle odpalane. Mają one stanowić formę zabezpieczenia przed problemami z rakietą bądź innym systemem na stanowisku startowym. W przyszłości silniki SuperDraco mają jednak być wykorzystywane w trakcie lądowania kapsuły na twardym gruncie.

SuperDraco są budowane z wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. drukowania 3D. Paliwem są hipergole, które gwarantują bardzo szybki „start” silników.

W najbliższym czasie będą miały miejsce jeszcze testy kwalifikacyjne, które dopuszczą cały system napędowy do wykorzystania w załogowym statku kosmicznym.

Prócz firmy SpaceX swój statek załogowy na potrzeby NASA buduje również znany koncern Boeing. Statek CST-100 Starliner ma tak samo jak „Smok” gwarantować dostarczanie do 4 osób do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(SF)

Comments are closed.