Express AMU-1 w Bajkonurze

0

Do Bajkonuru przetransportowano satelitę Express AMU-1.

Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma sektora kosmicznego, pomyślnie ukończył końcową integrację i testy satelity Express AMU1 dla Russian Satellite Communications Company (RSCC). Satelita opuścił zakłady Airbus Defence and Space w Tuluzie we Francji i obecnie znajduje się na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, gdzie jest przygotowywany do startu na rakiecie Proton pod koniec roku.

Express AMU1 to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości, który może obsługiwać nawet 70 transponderów. Satelita zwiększy orbitalny potencjał nadawczy RSCC w pasmach Ku i Ka na potrzeby świadczenia usług telewizyjnych w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. W wielowiązkowych antenach działających w paśmie Ka zastosowano niezwykle innowacyjną technologię macierzową opracowaną przez Aribusa.

Jako Eutelsat 36C, satelita zapewni też ciągłość usług oraz rozwój rynków telewizyjnych stworzonych przez Eutelsat w Afryce Subsaharyjskiej.

Express AMU1 bazuje na platformie Eurostar E3000. Ma masę startową 5900 kg oraz moc przekraczającą 15 kW. Jego planowany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.

Express AMU1 to siedemdziesiąty satelita z serii Eurostar, trzeci, który opuścił zakłady Airbus Defence and Space w zeszłym miesiącu, i piąty, który ma zostać wyniesiony na orbitę w tym roku.

(AD&S)

Comments are closed.