Czyżby najmłodszy krater na Charonie?

0

Sonda New Horizons wykryła krater na Charonie, który może być bardzo młody.

Zdjęcia Charona z przelotu 14 lipca, wykonane w podczerwieni ukazały, że jeden z kraterów znacząco wyróżnia się spośród pozostałych. Jest to skutkiem występowania amoniaku wewnątrz krateru i w otaczających go skałach. Na razie nie wiadomo, jak ten związek chemiczny pojawił się na Charonie i dlaczego jego koncentracja nastąpiła w jednym miejscu.

Dzięki misji New Horizons, odległy i niedostępny niegdyś Pluton, wraz ze swym księżycami, powoli odkrywa swoje tajemnice. Jednakże, badania tego globu przynoszą wiele znaków zapytania, znacznie poszerzając obszar badań.

Podczas analizy ostatnich zdjęć w podczerwieni powierzchni Charona, uwagę naukowców przykuł uderzający kontrast między tym kraterem, a znajdującym się w pobliżu kraterem Skywalker. Ten krater, nieoficjalnie nazwany Organą wykazał absorpcję promieniowania o długości fali 2,2 mikrona. Stąd wywnioskowano, że w Organie i w otaczającym go materiale znajdują się znaczące pokłady zamrożonego amoniaku. Jest to o tyle nietypowe, o ile pokładów tego związku nie zaobserwowano na żadnym innym kraterze na Charonie. Pozostałe kratery składają się głównie z lodu wodnego.

Wprawdzie absorpcja amoniaku przez Charon została zaobserwowana już w 2000 r., jednak występowanie tego związku właśnie w okolicach Organy, jest co najmniej zaskakujące i jak na razie przyczyna tego zjawiska pozostaje nieznana.

Naukowcy zastanawiają się, dlaczego Organa i Skywalker – dwa kratery o podobnej wielkości (ok. 5 km średnicy) położone stosunkowo blisko siebie, różnią się tak diametralnie pod względem składu chemicznego. Jedna z hipotez zakłada, że Organa jest znacznie młodszy niż jego sąsiad. Niewykluczone też, że powstał na terenie bogatym w amoniak lub też meteoryt składający się z tego właśnie związku, który niegdyś uderzył w Charona, tworząc krater.

Badacze zwracają też uwagę na właściwości chemiczne amoniaku. Skoncentrowany w dużych ilościach, jest skuteczną substancją anty-mrożeniową. Występowanie amoniaku wewnątrz  Charona, wyjasniałoby ukształtowanie się jego powierzchni poprzez kriowulkanizm.

Charon jest największym i najdłużej znanym księżycem Plutona. Odkryty w 1978 r. otrzymał imię po greckim bogu – przewoźniku, odprowadzającym dusze do świata umarłych – Hadesu (Plutona). Jego tajemnice są dopiero odkrywane – podobnie jak pobliskiego Plutona.

(NASA)

Comments are closed.