Virgin Galactic prezentuje nowy wygląd Launcher One

0

Firma Virgin Galactic opublikowała nagranie, w którym można zobaczyć nowy wygląd rakiety Launcher One.

Virgin Galactic (VG) od dekady pracuje nad załogowym systemem lotów suborbitalnych o nazwie SpaceShipTwo (SS2). Ten pojazd ma być wynoszony do lotu pod skrzydłem samolotu WhiteKnightTwo. Aktualnie program załogowy VG reorganizuje się po katastrofie SS2 z października zeszłego roku. Drugi egzemplarz SS2 jest obecnie na ukończeniu – pierwsze loty ślizgowe tego pojazdu powinny nastąpić w przyszłym roku.

Równolegle, od 2012 roku VG pracuje nad systemem wynoszenia małych satelitów. Rakieta otrzymała nazwę LauncherOne (LO). Koszt lotu ma nie przekraczać kilkunastu milionów dolarów, co jest stosunkowo niską ceną. Budowa LO także doświadczyła opóźnień, w tym i dwukrotnego zakończenia współpracy z amerykańskimi podwykonawcami. Aktualnie Virgin Galactic buduje ją głównie w oparciu o własne możliwości.

W połowie października VG opublikowała nowe nagranie rakiety LO (poniżej). W porównaniu z poprzednią wersją LO, aktualna wersja nie ma skrzydeł.

Launcher One firmy Virgin Galactic / Credits: Virgin Galactic

Firma w połowie tego roku zapowiedziała, że pod koniec 2016 roku dojdzie do pierwszych lotów rakiety LO. Warto tu zauważyć, że do końca dekady powinno wejść na rynek kilka konkurencyjnych konstrukcji. Z pewnością powinno to pomóc w dalszym rozwoju rynku małych satelitów, w tym i dla mniej zamożnych firm oraz państw.

(SN, VG)

Comments are closed.