Udany start CZ-2D z czterema satelitami (07.10.2015)

0

W środę 7 października chińska rakieta CZ-2D wyniosła na orbitę satelitę obserwacji Ziemi o nazwie Jilin-1 i trzy inne satelity.

Do startu doszło 7 października o godzinie 06:13 CEST z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center. Rakieta CZ-2D wyniosła cztery satelity:

  • Jilin-1, który jest komercyjnym chińskim satelitą obserwacji Ziemi,
  • Lingqiao-Sat, który jest eksperymentalnym małym satelitą obserwacji Ziemi,
  • Oraz dwa małe satelity Lingqiao-A i Lingqiao-B, które mają wykonywać nagrania wideo Ziemi.

Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokości około 640 na 665 km i inklinacji około 98 stopni.

Satelita Jilin-1 / Credits - CCTV

Satelita Jilin-1 / Credits – CCTV

Wszystkie z tych satelitów są interesującym przykładem obecności Chin w sektorze kosmicznym i usiłowaniu podążania za obecnymi trendami rozwojowymi, także w dziedzinie komercyjnej. Jilin-1 ma masę około 420 kg i jest zdolny do obserwacji Ziemi z bardzo wysoką rozdzielczością rzędu 0,7 m. Satelita został wyposażony także w kamerę multispektralną o rozdzielczości 4 m.

Z kolei Lingqiao-Sat ma masę 54 kg. Jest to eksperymentalny satelita, służący do demonstracji nowych technologii w dziedzinie obserwacji Ziemi. Czas misji tego satelity to około jeden rok.

Dwa ostatnie satelity, które zostały wyniesione rakietą CZ-2D w tym locie, to Lingqiao-A i Lingqiao-B. Oba satelity są identyczne, masa każdego z nich to 95 kg. Oba satelity zostały wyposażone w kamerę wideo rozdzielczości 4K. Rozdzielczość układów optycznych tych satelitów wynosi około 1,3 metra. Niektóre źródła sugerują, że Lingqiao-A i Lingqiao-B to chińska odpowiedź na satelity Skybox, które obserwują Ziemię także w formie obserwacji wideo, ale “jedynie” w rozdzielczości HD. Warto tu zauważyć, że masy satelitów Lingqiao jak i serii Skybox są prawie takie same. Sugeruje to, że Chiny mogą rozpatrywać komercyjne usługi konkurencyjne do tych które oferuje Skybox (wykupiony w czerwcu 2014 roku przez Google).

(PFA, NSF, GSW)

Comments are closed.