Thales zbuduje radiowysokościomierz dla SWOT-a

0

TAS podpisał kontrakt z Francuską Agencją Kosmiczną na projekt radiowysokościomierza dla satelity SWOT.

Thales Alenia Space podpisał kontrakt z Francuską Agencją Kosmiczną CNES na zaprojektowanie i przeprowadzenie fazy przygotowawczej radiowysokościomierza Poseidon-3C dla satelity oceanograficznego SWOT (Surface Water and Ocean Topography).

Rodzina wysokościomierzów Poseidon budowanych przez Thales Alenia Space, które znalazły się na takich satelitach jak TOPEX/Poseidon, czy Jason-1, -2 i -3, to radary o podwójnej częstotliwości roboczej: 13.6 GHz i 5.3GHz. Pozwalają one na precyzyjne pomiary poziomu oceanów, które są kluczowe przy monitorowaniu zmian klimatu, poziomu mórz, a także dynamiki przepływów oceanicznych, prądów morskich, wysokości fal oraz siły wiatrów.

Ciąg międzynarodowych satelitów altymetrycznych Jason, wywodzących się z misji TOPEX/Posiedon. Misja Jason-1 zakończona została w 2013 r.

Ciąg międzynarodowych satelitów altymetrycznych Jason, wywodzących się z misji TOPEX/Posiedon. Misja Jason-1 zakończona została w 2013 r. / Credit: EUMETSAT

W ramach zawartej umowy firma dostarczy wysokościomierz a także zupełnie nowy główny przyrząd pomiarowy – radarowy wysokościomierz interferometryczny o szerokim zasięgu, pracujący w paśmie Ka (KaRIn  – Ka-band Radar Interferometer).

Czerpiąc z licznych sukcesów, Thales Alenia Space dalej rozwija swoją rodzinę narzędzi wysokościomierzowych Poseidon dla sektora kosmicznego. Przez ostatnie 20 lat, od zaprezentowania narzędzia Topex/Poseidon w 1992 roku, w swojej placówce w Tuluzie Thales Alenia Space zaprojektował i wykonał 12 wyjątkowo wydajnych radiowysokościomierzy, w tym dla misji Jason 1, 2 oraz 3.

Satelita SWOT zostanie zbudowany we współpracy z amerykańskim JPL (Jet Propulsion Laboratory) w imieniu Francuskiej (CNES) i Amerykańskiej (NASA) Agencji Kosmicznej z uwzględnieniem zaangażowania partnerów z agencji kanadyjskiej (CSA) oraz brytyjskiej (UKSA).

Comments are closed.