Relacja z IAC 2015: otwarcie wydarzenia

0

W tym tygodniu światowa stolica astronautyki znajduje się w Jerozolimie. Zespół Blue Dot Solutions/ Kosmonauta.net wraz ze stanowiskiem polskiego sektora kosmicznego jest oczywiście na miejscu.

Czym jest Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC)? To forum wymiany myśli dla wszystkich aktorów sektora kosmicznego. Na miejscu w tym roku zjechało się ponad dwa tysiące przedstawicieli instytucji rządowych, firmy, środowiska akademickie, media oraz przedsiębiorcy. Podczas plenarnych sesji w dużych audytoriach ogłaszane są najważniejsze nowości dotyczące sektora kosmicznego, zaś podczas sesji technicznych w mniejszych salach trwają dyskusje tematyczne. Na hali wystawowej znajdują się stanowiska ukazujące rozwój i możliwości rozwoju branży. Pokazuje to między innymi pierwsza w historii obecność polskiego sektora kosmicznego na dedykowanym stanowisku.

Ogólny widok na część hali z polskim stanowiskiem. CNES po lewej, w głębi pawilon holenderski, za filarem - agencja kosmiczna RPA i dalej SpaceX / Credits - K. Kanawka, Blue Dot Solutions

Ogólny widok na część hali z polskim stanowiskiem. CNES po lewej, w głębi pawilon holenderski, za filarem – agencja kosmiczna RPA i dalej SpaceX / Credits – K. Kanawka, Blue Dot Solutions

Na raz odbywa się tak dużo wydarzeń, że jednej osobie nie sposób zobaczyć wszystkiego na raz – IAC to unikatowe doświadczenie dla każdego człowieka. W tym wpisie chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami.

Niemożliwym jest opowiadanie o IAC w Jerozolimie bez wspominania obecnej sytuacji. O ile w samym mieście napięcie jest podwyższone, to na terenie kongresu wszystko odbywa się spokojnie.

Inauguracja IAC odbyła się przy muzyce, tańcu i nagraniach video pod hasłem „Kosmos – brama do przyszłości ludzkości”. Kilku lokalnych prominentów wypowiadało się o znaczeniu sektora kosmicznego dla Izraela, jak i znaczeniu Izraela dla sektora kosmicznego. Ofir Akunis, Minister nauki i technologii zaznaczył, iż wprowadził zarządzenie w celu wzmocnienia więzi między ISA oraz innymi agencjami kosmicznymi. Stwierdził również, że mikrosatelita zbudowany przez uczniów izraelskiego liceum został wystrzelony na orbitę. Nir Barkat, burmistrz Jerozolimy, podkreślił iż Izrael zamierza pokojowo wykorzystywać przestrzeń kosmiczną i jest otwarty na różne formy współpracy. Rafi Maor, Przewodniczący Israel Aerospace Industries wspomniał, że kraj został założony w jedynym miejscu w regionie, pozwalającym na wynoszenie ładunków kosmicznych, oraz że Izrael rozwinął tę technologie przy niewielkich wydatkach budżetowych. Ceremonia została zakończona przekazaniu płytki z fragmentami osłony termicznej pierwszej kapsuły Orion dla Kiyoshi Higuchiego – dyrektora Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF).

Płytki z kapsuły Orion z misji EFT-1 / Credits - K. Kanawka, Blue Dot Solutions

Płytki z kapsuły Orion z misji EFT-1 / Credits – K. Kanawka, Blue Dot Solutions

Przeprowadziłem wywiad z Billem Gerstenmaierem, wice-administratorem NASA ds Lotów Załogowych i Operacji. Zadałem kilka pytań na temat programu Orion, pierwszego statku kosmicznym od lat 70 przeznaczonym do lotów poza niską orbitę okołoziemską, jak i o planach NASA dotyczących misji na Marsa. Jego odpowiedzi opublikujemy po zakończeniu konferencji.

Podczas pierwszej sesji plenarnej, zebrania kierowników Agencji Kosmicznych przekazano informacje o najnowszych osiągnięciach oraz kierunkach rozwoju NASA, ESA, Roskosmos, JAXA, ISA, ISRO oraz CNSA:

 • ISA – SpaceIL jest pierwszym zespołem, który podpisał umowę na wystrzelenie lądownika księżycowego w ramach Google Lunar X Prize,
 • ISRO – Wiele sukcesów na polu startów na orbity geostacjonarne oraz polarne.
 • CNSA – Program księżycowy rozwija się dobrze. Misja Chang’e 5, która przywiezie próbki gruntu Księżyca odbędzie się 2017 roku. Roscosmos – Cały rosyjski sektor kosmiczny został skonsolidowany w jednym punkcie
 • JAXA – Hayabusa 2 leci do asteroidy zgodnie z planem
 • ESA – ESA będzie zaangażowana w kolejne loty Oriona dookoła Księżyca
 • NASA – Wyniki badania Plutona oraz woda na Marsie

Aktywnie udzielał się nowy szef ESA, który aktywnie promował ideę „Moon Village”, międzynarodowej bazy na powierzchni Księżyca. Bardzo bezpośrednio (tzn. bez nowomowy politycznej) naciskał na zwiększony udział współpracy w sektorze kosmicznym. ESA zamierza intensywniej udzielać się w programach eksploracyjnych, choć wiele będzie również zależało od przyszłorocznej konferencji ministerialnej.

Johan Dietrich Woerner, nowy szef ESA / Credits - Michał Moroz, Blue Dot Solutions

Johan Dietrich Woerner, nowy szef ESA / Credits – Michał Moroz, Blue Dot Solutions

Odpowiadając na pytanie z Sali, szefowie agencji kosmicznych zaznaczyli, jakie największe osiągniecie chcieliby zobaczyć we własnej instytucji w 2030 roku:

 • ISA – Wyrażono obawę o kwestie bezpieczeństwa i cyber-bezpieczeństwa, jako jednej z ważnych kwestii także dla sektora kosmicznego.
 • ISRO – Większy udział technologii kosmicznych, aby zwiększyć jakość życia ludzi w Indiach.
 • CNSA – Bardziej otwarty dostęp do przestrzeni kosmicznej.
 • Roscosmos – Aby Rosjanie byli tak samo dumni z osiągnięć krajowej astronautyki jak w czasach Jurija Gagarina.
 • JAXA – Nadzieja, że więcej młodych ludzi będzie wybierać pracę w sektorze kosmicznym, oraz że będą oni wspierać firmy uczestniczące w projektach kosmicznych.
 • ESA – Agencja jest uznawana za podstawowego partnera wszelkich międzynarodowych projektów kosmicznych
 • NASA – Ważne jest, by ludzie zrozumieli, jak ważne jest użycie danych satelitarnych dla rozwiązania kryzysów braku żywności i wody.

Szczególnie zainteresowały mnie nowe wiadomości o postępach sektora kosmicznego w Chinach. Odniosłem wrażenie, że w wielu punktach następuje całkiem szybki rozwój. Obecnie Chińczycy skupiają się na rozwoju nowych rakiet nośnych, które są bardziej przyjazne środowisku oraz mogą zostać zastosowane w rozwoju technologii satelitarnych dla zastosowań społecznych. Jednocześnie potwierdzonych zostało kilka wiadomości:

 • Chiński rząd zaaprobował budowę oraz wystrzelenie 100 satelitów do końca 2025 roku;
 • Przywiezienie próbek księżycowych w 2017 roku;
 • Lądowanie po niewidocznej stronie Księżyca w 2018 roku;
 • Rozpoczęcie budowy nowej stacji kosmicznej w 2018 roku. Budowa zakończy się w 2020 roku;
 • Misja marsjańska z lądownikiem oraz łazikiem w 2020;
 • Ukończenie konstelacji Beidou w 2020;
 • Chińczycy zamierzają zbudować nową konstelację 66 satelitów na LEO dla usprawnienia działania nawigacji satelitarnej. Budowa konstelacji odbyłaby się w latach 2016-2022.

Bardzo ciekawy jestem co zostanie powiedziane na siódmej sesji plenarnej “Księżyc – kontynent oraz brama do przyszłości”, ponieważ również interesuję się drukiem 3D stosując regolit w celu budowy struktur, maszyn oraz przetwarzania zasobów na cele badań kosmicznych.

Rozmowy z przedstawicielką chińskiego sektora kosmicznego / Credits - Maciej Mickiewicz, Blue Dot Solutions

Rozmowy z przedstawicielką chińskiego sektora kosmicznego / Credits – Maciej Mickiewicz, Blue Dot Solutions

Z Jerozolimy – Jack Scott-Reeve (tłumaczenie na język polski – Michał Moroz).

Comments are closed.