Rakieta Atlas 5 wynosi satelitę rządu USA

0

Jedyny w tym roku ładunek Narodowego Biura Rozpoznania Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (NRO) wyniesiony został w ramach misji pod nazwą NROL-55 w dniu 8 października 2015 roku.

Start rakiety Atlas 5 z ładunkiem nastąpił z Bazy Sił Powietrznych w Vandenberg w Kalifornii (USA) wczoraj o godzinie o 12:49 UTC. Był to już siódmy start rakiety z tej rodziny w tym roku i drugi z trzech w tym miesiącu. Od ostatniego startu rakiety Atlas 5 upłynęło raptem 6 dni.

Wyniesionym ładunkiem były najprawdopodobniej dwa satelity NRO, których rząd USA używa do monitorowania przestrzeni i przekazywania informacji wojsku oraz organizacjom rządowym. Zazwyczaj zastosowanie, orbita oraz technologia satelitów NRO jest niewiadoma, jednak znając czas i miejsce startu niektórzy są w stanie spekulować o celu poczynań NRO.

W wypadku ostatniego startu mówi się o wymianie satelitów NOSS (Naval Ocean Surveillance System Satellites), które będąc na orbicie o średniej wysokości ok. 1000 km drogą radiową obserwują lokalizacje obcych jednostek pływających. Nowe satelity mają zastąpić te wyniesione w 2005 roku.

Misja NROL-55 / reddit.com

Misja NROL-55 / reddit.com

Oprócz satelitów NRO w ładowni znalazło się również 13 CubeSatów, niewielkich satelitów badawczych, które poleciały w ramach porozumienia pomiędzy NRO i NASA. Umożliwia to operatorom tych satelitów wyniesienie ich na orbitę w przystępnej cenie. CubeSaty mają testować systemy dotyczące napędu, misji naukowych, kontroli wysokości, komunikacji, a kilka z nich jest zbudowanych przez studentów.

Był to 58. start rakiety Atlas 5 i 25. z rzędu pomyślnie, za pierwszym razem zatankowany i przeprowadzony start tej rakiety. Dla firmy organizującej lot – United Launch Alliance – był to 101. start. W czwartek po wystrzeleniu powiadomiono media o niezakłóconym przebiegu misji, jednak ze względu na jej naturę nie udzielono żadnych informacji o orbitach satelitów rządowych.

Comments are closed.