Sonda Cassini rozpoczęła przesyłanie najdokładniejszych zdjęć Enceladusa.

Czternastego października 2015 sonda Cassini wykonała zbliżenie do jednego z najciekawszych obiektów Układu Słonecznego – Enceladusa, czyli księżyca Saturna. Zbliżenie nastąpiło na odległość 1839 kilometrów. NASA odebrała już pierwsze zdjęcia powierzchni wykonane w jego trakcie. Kolejne dane będą spływały w najbliższych dniach.

Powierzchnia północnego bieguna Enceladusa sfotografowana przez sondę Cassini w trakcie zbliżenia z 14 października 2015 / Credit: NASA-JPL

Powierzchnia północnego bieguna Enceladusa sfotografowana przez sondę Cassini w trakcie zbliżenia z 14 października 2015 / Credit: NASA-JPL

Cassini przeleciał nad północnym biegunem Enceladusa. Po analizie zdjęć z sondy Voyager, spodziewano się ujrzeć powierzchnię gęsto pokrytą kraterami. Jednak pierwsze zdjęcie ukazuje teren bardzo zróżnicowany – widoczne są liczne kratery i siatki pęknięć lodu na powierzchni księżyca.

Następne zbliżenie do Enceladusa nastąpi już 28 października i będzie znacznie bardziej wyjątkowe. Cassini zbliży się bowiem na odległość jedynie 49 kilometrów od powierzchni południowego bieguna księżyca. Naukowcy chcą w ten sposób zbadać materię unoszącą się nad powierzchnią, a która trafia tam dzięki aktywności hydrotermalnej lodowego globu.

Ostatni przelot koło Enceladusa Cassini wykona 19 grudnia. Zbliży się wtedy na odległość 4999 kilometrów.

(NASA/JPL)

2 komentarze