Sonda Cassini rozpoczęła przesyłanie najdokładniejszych zdjęć Enceladusa.
Czternastego października 2015 sonda Cassini wykonała zbliżenie do jednego z najciekawszych obiektów Układu Słonecznego – Enceladusa, czyli księżyca Saturna. Zbliżenie nastąpiło na odległość 1839 kilometrów. NASA odebrała już pierwsze zdjęcia powierzchni wykonane w jego trakcie. Kolejne dane będą spływały w najbliższych dniach.

Powierzchnia północnego bieguna Enceladusa sfotografowana przez sondę Cassini w trakcie zbliżenia z 14 października 2015 / Credit: NASA-JPL
Cassini przeleciał nad północnym biegunem Enceladusa. Po analizie zdjęć z sondy Voyager, spodziewano się ujrzeć powierzchnię gęsto pokrytą kraterami. Jednak pierwsze zdjęcie ukazuje teren bardzo zróżnicowany – widoczne są liczne kratery i siatki pęknięć lodu na powierzchni księżyca.
Następne zbliżenie do Enceladusa nastąpi już 28 października i będzie znacznie bardziej wyjątkowe. Cassini zbliży się bowiem na odległość jedynie 49 kilometrów od powierzchni południowego bieguna księżyca. Naukowcy chcą w ten sposób zbadać materię unoszącą się nad powierzchnią, a która trafia tam dzięki aktywności hydrotermalnej lodowego globu.
Ostatni przelot koło Enceladusa Cassini wykona 19 grudnia. Zbliży się wtedy na odległość 4999 kilometrów.
(NASA/JPL)
2 komentarze
49 km? Na Ziemi to już atmosfera! Zapowiada się naprawdę ciekawie!
Podobno było już 25 km o.O
http://saturn.jpl.nasa.gov/mission/flybys/enceladus20081009/