Ogłoszono zwycięzców konkursów Copernicus Masters 2015 i Galileo Masters 2015. Wśród zwycięzców są zgłoszenia z Polski.

We wtorek 20 października ogłoszono zwycięzców konkursów Copernicus i Galileo Masters 2015. Wśród zwycięzców są zgłoszenia z Polski. Zwycięzcą polskiej edycji Galileo Masters został „Pastguide”.

Regiony uczestniczące w Galileo Masters 2015 / Credits - K. Kanawka, Kosmonauta.net/Blue Dot Solutions

Regiony uczestniczące w Galileo Masters 2015 / Credits – K. Kanawka, Kosmonauta.net/Blue Dot Solutions

European Satellite Navigation Competition (ESNC), inaczej nazywany Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o karierze w sektorze kosmicznym, założeniu startupu lub dywersyfikacji dotychczasowych działań. Do 6 lipca do konkursu mogły być zgłaszane pomysły na aplikacje, urządzenia bądź technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

Do wszystkich regionalnych edycji nadesłano łącznie 515 kompletnych wniosków. Z Polski napłynęły aż 64 zgłoszenia i tym samym nasz kraj zajął pierwsze miejsce pod tym względem. Jest to ogromny sukces i ważny dowodów na to, że w polskich studentach, pracownikach naukowych i przedsiębiorcach drzemie ogromny potencjał w dziedzinie wykorzystania nawigacji satelitarnej.

Równolegle do ESNC odbywał się konkurs Copernicus Masters, skupiony na nowych rozwiązaniach opartych o obserwacje Ziemi. Ten konkurs jest powiązany z europejską konstelacją satelitów Sentinel, będących częścią systemu Copernicus. Do tegorocznej edycji Copernicus Masters nadesłano 208 wniosków.

We wtorek, 20 października w Berlinie miał miejsce wielki finał konkursów Galileo i Copernicus Masters 2015. Nagrodzono zwycięzców regionalnych (ESNC) oraz konkursów tematycznych  (nagrody specjalne są częścią ESNC oraz Copernicus Masters). Wśród nagrodzonych pomysłów i rozwiązań znalazły się także te powstałe w Polsce!

Zwycięzcą polskiej edycji konkursu ESNC został „Pastguide”, stworzony przez szczecińską firmę Pixel Legend. Ten pomysł, skierowany do sektora turystycznego, opiera się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w rzeczywistych miejscach. Pastguide wizualizuje dawny wygląd miejsc historycznych, np. Rynku Głównego w Krakowie.

Wręczenie nagrody specjalnej DLR polskiemu zespołowi MUPS na gali w Berlinie, 20 października 2015 / Credit: Kosmonauta.net - Krzysztof Kanawka

Wręczenie nagrody specjalnej DLR polskiemu zespołowi MUPS na gali w Berlinie, 20 października 2015 / Credit: Kosmonauta.net – Krzysztof Kanawka

Ponadto, specjalną nagrodę Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR otrzymał pomysł Mobile Underwater Positioning System (MUPS). Ten pomysł został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację pod wodą. W zeszłym roku tę nagrodę również uzyskał pomysł z Polski – SBAS retranslation & pseudolite system Michała Rutkowskiego.

Nagrodę „Galileo Masters” (główny zwycięzca ESNC) otrzymał POSEIDRON z Walencji. Jest to mały dron, który może służyć przy akcjach ratunkowych na morzu. Pojazd POSEIDRON jest budowany od kilku lat, jest zdolny do lotu przez około 180 minut i udźwignięcia ładunku o masie do 70 kg. POSEIDRON korzysta m.in. z systemu EGNOS dla wyższej precyzji lokalizacji.

Z kolei w konkursie Copernicus Masters nagrodzono pomysł z Polski o nazwie „Beehive Locations”. Ta nagroda została stworzona także przez DLR, w ramach konkursu „Energy & Environmental Challenge”. Pomysł Beehive Locations dotyczy ochrony pszczół poprzez powiązanie danych satelitarnych z wymianą informacji w trybie crowdsourcing. Dzięki Beehive Locations możliwe będzie określenie miejsc, które mogą być niebezpieczne dla pszczół (np. wskutek zbyt wysokiego stężenia pestycydów), co ma bardzo duże znaczenie dla pszczelarzy.

Powyższe wyniki jednoznacznie wskazują, że w Polsce drzemie duży potencjał w dziedzinach wykorzystania nawigacji satelitarnej oraz obserwacji Ziemi. Miejmy nadzieję, że przełoży się on w najbliższych latach na rynkowy wzrost tych „nisz” sektora kosmicznego.

Satelita Galileo na orbicie - wizualizacja / Credit: ESA-P. Carril

Satelita Galileo na orbicie – wizualizacja / Credit: ESA-P. Carril

Gala Finałowa polskiej edycji odbędzie się na początku grudnia. Wyraźna dynamika polskiej edycji konkursu z pewnością nie byłaby możliwa bez patronatów honorowych przyznanych przez Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz kilkunastu patronatów medialnych.

Nagrody oraz wsparcie w organizacji wielu etapów inicjatywy zapewniają Partnerzy: Agencja Rozwoju PrzemysłuPomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments, Polska Agencja Rozwoju PrzedsiębiorczościPolska Agencja Kosmiczna, Astri Polska, GMV Innovating SolutionsITTI, Hertz Systems oraz Sponsorzy nagród: Business LinkNaviGate i PCPD.

(Komunikat objęty licencją CC-BY-SA 3.0)

Comments are closed.