Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2434 (16.10.2015)

0

Szesnastego października grupa 2434 wyemitowała dwa rozbłyski klasy M1.1. Były to pierwsze rozbłyski tej klasy od 4 października.

Pod koniec września i na początku października przy zachodnim brzegu tarczy słonecznej obserwowaliśmy grupę 2422, której najsilniejszy rozbłysk był klasy M7.6. Był to najsilniejszy rozbłysk od końca czerwca. Ostatni rozbłysk klasy dolnych stanów M zanotowano 4 października.

Przez blisko dwa kolejne tygodnie niewiele się działo na Słońcu. Dopiero 16 października zanotowano dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M. Oba rozbłyski były klasy M1.1. Wyemitowała je grupa 2434, która obecnie znajduje się we wschodniej części tarczy słonecznej, w połowie drogi między krawędzią a centrum tarczy. Maksimum pierwszego rozbłysku nastąpiło o 01:31 CEST, natomiast drugi rozbłysk miał swe maksimum o 08:16 CEST.

Aktualnie na Słońcu znajduje się pięć obszarów aktywnych, z których 2434 jest najbardziej rozbudowany i zdolny do emisji rozbłysków klasy M. Dwa z tych obszarów znajdują się tuż przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej i prawdopodobnie z Ziemi nie widać jeszcze wszystkich plam. Jest zatem możliwe, że aktywność słoneczna wzrośnie w ciągu najbliższych kilku dni i zarejestrujemy kolejne rozbłyski klasy M.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.