Dawn w drodze na końcową orbitę

4

Sonda Dawn zaczęła podróż na końcową orbitę wokół Ceres.

Sonda kosmiczna Dawn, należąca do NASA, rozpoczęła manewr wchodzenia na końcową, czwartą orbitę wokół planety karłowatej Ceres.

Po 2 miesiącach obserwacji z odległości 1470 km, 23 października operatorzy sondy uruchomili jej główny silnik jonowy. Manewr spowoduje, że od połowy grudnia Dawn będzie mapować powierzchnię Ceres z ok. 380 kilometrów. Pozwoli to na otrzymanie zdjęć o rozdzielczości 35 metrów/piksel.

Naukowcy mają nadzieje, że pozwoli to jeszcze lepiej zobrazować intrygujące, białe plamy na dnie krateru Occator.

Chociaż naukowcy zaplanowali 90 dni obserwacji z nowej orbity, to wykonanych zostanie około 50 dni (7 tygodni). Czynnikiem ograniczającym misję jest budżet (który misja ma do czerwca 2016) i zapas paliwa. Po zakończeniu misji Dawn zostanie “zaparkowana” na stabilnej orbicie wokół Ceres, pozostając jej satelitą.

Krater Occator na Ceres widziany przez sondę Dawn z odległości 1470 km. Mozaika dwóch zdjęć o krótkim i długim czasie ekspozycji / Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Krater Occator na Ceres widziany przez sondę Dawn z odległości 1470 km. Mozaika dwóch zdjęć o krótkim i długim czasie ekspozycji / Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

(NASA, SFN)

4 komentarze

  • Hubert Bartkowiak on

   Odpowiadając na Wasze komentarze.

   Parkowanie będzie właśnie ostatnim etapem misji, tj. sonda “spocznie” właśnie w ten sposób – pozostając sztucznym satelitą Ceres. Tak jak napisano, ogranicznikiem misji nie jest zapas paliwa do silnika jonowego a hydrazyna napędzająca silniczki korekcyjne. Są one odpowiedzialne chociażby za ustawienie anteny dużego zysku w kierunku Ziemi (czasza nie jest ruchoma). Możliwe, że hydrazyny starczy i do końca 2016 roku, ale na razie misja zabudżetowana do czerwca/lipca.

   Sonda nie zostanie rozbita o powierzchnię, aby nie zanieczyszczać biotopu Ceres.

 1. A po zaparkowaniu na stabilną orbitę Ceres co dalej? Wiadomo coś? Jakieś jeszcze badania czy obserwacje sonda będzie czynić?

  • no właśnie, co to znaczy stabilna orbita ? czy uruchomienie silnika jonowego wyczerpie zapas paliwa? co potem ?