Wybierz nazwę planety!

2

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) ogłosiła konkurs NameExoWorlds, w wyniku którego wyłonione zostaną nazwy 32 egzoplanet.

Po raz pierwszy w historii Międzynarodowa Unia Astronomiczna, która ma wyłączność nadawania oficjalnych nazw obiektom w kosmosie, zdecydowała się poprosić internautów o pomoc. Od dawna osoby zainteresowane astronomią sygnalizowały, aby nowe nazwy były bardziej przystępne, jednak funkcjonująca od 1919 roku IAU nie dała się ugiąć. Dopiero konkurs NameExoWorlds pozwolił wyrazić opinię przez społeczności z całego świata.

Zrzut ekranu ze strony http://nameexoworlds.iau.org/exoworldsvote / Credits: IAU

Zrzut ekranu ze strony http://nameexoworlds.iau.org/exoworldsvote / Credits: IAU

W zeszłym roku rozpoczął się wybór egzoplanet do uzyskania nazwy. Kluby i organizacje astronomiczne z całego świata miały prawo wyselekcjonować obiekty (z listy 305 egozplanet), po czym mogły zaproponować po jednej nazwie dla każdego obiektu. Propozycje nie mogły zawierać nazw własnych, zwierząt, osób żyjących, ani osób związanych z polityką lub zaangażowanych w działalność religijną czy wojskową.

12 sierpnia rozpoczęło się głosowanie na nazwy systemów planetarnych. Lista zawiera 20 układów planetarnych, jednak tylko 15 gwiazd otrzyma nazwy. Na swoje nazwy czekają również planety okrążające gwiazdy, czyli łącznie 32 obiekty, m.in. układy odnalezione wokół pulsara PSR 1257- 12 przez polskiego astronoma prof. Aleksandra Wolszczana, które stanowiły pierwsze w historii odkryte planety pozasłoneczne.

Pochodzące z 45 krajów kluby i organizacje astronomiczne nadesłały aż 247 propozycji, na podstawie których powstała lista nazw. Głosować można za pośrednictwem platformy NameExoWorlds, która umożliwia udział w konkursie bez jakiejkolwiek rejestracji.

Po zakończeniu konkursu głosy zostaną zliczone i propozycje, które spodobają się największej ilości osób, zostaną uznane za oficjalne nazwy. Organizacje, które nadesłały zwycięską nazwę otrzymają dyplom potwierdzający od IAU wraz z prawem do zaproponowania nazwy dla planetoidy w Układzie Słonecznym.

Głosy oddawać można na stronie: http://nameexoworlds.iau.org do 31 października 2015 do 23:59 UTC. Ważna informacja: z jednego urządzenia oddać można wyłącznie jeden głos. Wyniki konkursu i oficjalne nazwy egozoplanet ogłoszone zostaną pod koniec tego roku.

2 komentarze

  1. Fajna sprawa, ale niektóre propozycje są kompletnie idiotyczne, w żadnym wypadku nie miałem wątpliwości na którą zagłosować bo wszędzie była tylko jedna sensowna… Wyobrażacie sobie że kiedyś polecimy do systemu Vegetarian?…

  2. Wolszczan powinien móc nazwać swoje, albo choć jedną, z racji, że to pierwsze odkryte egzoplanety 😉