Koniec misji HTV-5

0

We wtorek, 29 września, zakończyła się misja japońskiego pojazdu bezzałogowego HTV-5.

Japoński bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy HTV-5 wystartował 19 sierpnia. Kilka dni później, 24 sierpnia, HTV-5 został przechwycony przez ramię robotyczne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i przyłączony do nadirowego węzła modułu Harmony. Włazy otwarto na drugi dzień.

HTV-5 zabrał ze sobą 5,7 tony ładunku, z czego 4,7 tony znajduje się wewnątrz przedziału ciśnieniowego pojazdu. 200 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej zostało dodanych wskutek niedawnej katastrofy pojazdu Dragon CRS-7.

Poza sekcją ciśnieniową na HTV-5 zainstalowano teleskop CALET (Calorimetric Electron Telescope). Celem CALET jest m.in. poszukiwanie śladów ciemnej materii we Wszechświecie. CALET jest projektem włosko-japońskim, który pozostanie przyłączony do ISS przez około półtora roku.

Na pokładzie HTV-5 znajduje się także 18 zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat: SERPENS, S-CUBE, AAUSAT-5, GMOX-3 i czternaście obserwacyjnych Flock z serii 2b.

HTV-5 przebywał na ISS do 28 września. Tego dnia pojazd został odłączony, a następnie odprowadzony przez ramię robotyczne ISS po miejsca odłączenia. Z tego miejsca HTV-5 zaczął oddalać się od ISS za pomocą własnych silniczków.

Odłączenie HTV-5 od ISS / Credits – NASA TV, masa shira

Dzień później, 29 września, HTV-5 wykonał manewr deorbitacyjny. Wejście w atmosferę nastąpiło po 14:30 CEST. HTV-5 nie został wypoażony w żadną osłonę termiczną i uległ całkowitemu zniszczeniu.

Ten egzemplarz pojazdu Kounotori charakteryzował się pewnymi modyfikacjami względem wcześniejszych HTV. Niektóre z paneli słonecznych zamieniono na eksperyment KASPER (Kounotori Advanced Space Environment Research), który badał warunki orbitalne w otoczeniu pojazdu. HTV-5 miał także nieco wyższą nośność: zainstalowano w jego sekcji ciśnieniowej 12 więcej toreb transportowych, które są typu “late access”, czyli do stosunkowo późnej instalacji przed startem.

Następny egzemplarz HTV zostanie wystrzelony na orbitę w drugiej połowie 2016 roku.

(NASA, PFA)

Comments are closed.