Udany start Ariane 5 z dwoma satelitami (20.08.2015)

0

Dwudziestego sierpnia europejska rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne: Eutelsat 8 West B i Intelsat 34.

Do startu doszło 20 sierpnia o godzinie 22:34 CEST z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. W tym starcie wykorzystano rakietę Ariane 5 w konfiguracji ECA. Rakieta zabrała ze sobą w lot na orbitę geostacjonarną transferową dwóch “pasażerów”: satelity telekomunikacyjne Eutelsat 8 West B i Intelsat 34. Lot rakiety, po drobnym opóźnieniu startu, przebiegł bez zakłóceń. Był to czwarty lot Ariane 5 w 2015 roku.

Start Ariane 5 z Eutelsat 8 West B i Intelsat 34 / Credits – European Space Agency, ESA

Całkowita masa dwóch satelitów oraz adaptera SYLDA wyniosła 9922 kg. Masa startowa satelity Eutelsat 8 West B to 5782 kg, a masa satelity Intelsat 34 to 3300 kg. Eutelsat 8 West B został zbudowany przez europejski koncern Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus 4000 C4. Czas misji tego satelity telekomunikacyjnego to minimum 15 lat.

Z kolei mniejszy Intelsat 34, który w trakcie tego lotu był zamontowany pod adapterem SYLDA, został zbudowany przez amerykańską firmę Space Systems/Loral na bazie platformy FS-1300. Czas misji tego satelity telekomunikacyjnego to także minimum 15 lat.

Po uwolnieniu od górnego stopnia rakiety Ariane 5, oba satelity rozpoczęły wędrówkę do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej o własnych siłach. Zajmie to kilka tygodni. Rozpoczęcie działań operacyjnych obu satelitów (czyli dostarczanie usług telekomunikacyjnych) powinno nastąpić jeszcze przed końcem tego roku.

Następny start rakiety orbitalnej jest planowany na czwartek 27 sierpnia. Wówczas indyjska rakieta GSLV Mk 2 powinna wynieść satelitę GSat-6.

(Arianespace, PFA)

Comments are closed.