Mycie okna i zbieranie sałaty na ISS (10.08.2015)

4

W poniedziałek 10 sierpnia odbył się rosyjski spacer kosmiczny EVA-41. W tym samym czasie wewnątrz modułu Columbus zebrano i zjedzono pierwsze zbiory sałaty wyhodowanej w kosmosie.

Spacer kosmiczny EVA-41 rozpoczął się 10 sierpnia o godzinie 16:20 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszli dwaj rosyjscy kosmonauci: Michaił Kornijenko oraz Giennadij Padałka. Celem tego spaceru było m.in. wymycie z zewnątrz okna modułu Zwiezda. To okno zostało nieco przybrudzone wskutek odpaleń silniczków manewrowych rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ponadto, kosmonauci sfotografowali europejski eksperyment oddziaływania warunków orbitalnych (m.in. mikrograwitacja, szczątkowe ciśnienie i promieniowanie) na biologiczne i organiczne próbki. Ten eksperyment już rok przebywa wystawione na warunki niskiej orbity okołoziemskiej.

Rosyjscy kosmonauci, którzy wykonali 10 sierpnia spacer kosmiczny / Credits - NASA TV

Rosyjscy kosmonauci, którzy wykonali 10 sierpnia spacer kosmiczny / Credits – NASA TV

Mycie okien podczas poniedziałkowego spaceru kosmicznego / Credits - NASA TV

Mycie okien podczas poniedziałkowego spaceru kosmicznego / Credits – NASA TV

Przed zakończeniem spaceru kosmonauci zainstalowali złączki do anten bliskiej komunikacji, służących do wsparcia procesu cumowania pojazdów do rosyjskiej części ISS. Kosmonauci zebrali także kilka próbek „nalotu” powstałego podczas odpaleń silniczków korekcyjnych oraz wymiany jednej z anten. Stara z anten została ręcznie odrzucona od ISS, w kierunku przeciwnym do ruchu Stacji.

Spacer zakończył się po pięciu godzinach i 31 minutach. Dla Padałki był to już dziesiąty spacer kosmiczny.  Był to jedyny zaplanowany na ten rok rosyjski spacer kosmiczny.

Mycie okien podczas poniedziałkowego spaceru kosmicznego / Credits - NASA TV

Mycie okien podczas poniedziałkowego spaceru kosmicznego / Credits – NASA TV

Gdy Kornijenko i Padałka przebywali na zewnątrz ISS, wewnątrz europejskiego modułu Columbus doszło do historycznej chwili dla astronautyki: pierwszego zbioru roślin, które wyrosły na orbicie. Były to liście sałaty rzymskiej, która została wyhodowana wewnątrz eksperymentalnego pojemnika wielkości typowej kuchenki mikrofalowej. Celem tego eksperymentu było wyhodowanie sałaty przy oświetleniu o niskim poborze mocy. Eksperyment wg NASA został określony jako „proof of concept”.

Część zebranej sałaty zostanie poddana badaniom. Kilka liści sałaty zostało natomiast zjedzonych przez rezydentów ISS, w tym Scotta Kelly’ego, Kimiya’ę Yui i Kjella Lindgren’a.

Konsumpcja liści sałaty / Credits - NASA TV

Konsumpcja liści sałaty / Credits – NASA TV

W przyszłości, podczas załogowych misji poza bezpośrednie otoczenie Ziemi, część żywności może być wyprodukowana na pokładzie statku kosmicznego. Może mieć to duże znaczenie w procesie planowania zapasów żywności dla załogi. Technologia do odpowiedniej hodowli dopiero powstaje, zatem w najbliższych latach można się spodziewać kolejnych eksperymentów z różnymi warzywami na ISS.

Kosmiczna sałata na ISS / Credits – NASA, AP

Pod koniec przyszłego miesiąca nastąpi połowa rocznej misji orbitalnego Scotta Kelly’ego oraz Michaiła Kornijenki. Jak na razie ta roczna wyprawa na orbitę przebiega bez zakłóceń i z dużą ilością eksperymentów naukowych.

Na 16 sierpnia zaplanowano start japońskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego HTV-5. Ten statek powinien zostać przyłączony do ISS cztery dni później. HTV-5 dostarczy na ISS 5,5 tony ładunku, w tym 4,5 tony w sekcji ciśnieniowej pojazdu.

(NASA)

4 komentarze

 1. Aegis Maelstrom on

  A to pięknie: jedni jak myśliwi z jaskini poszli skrobać okno, a w tym czasie drudzy dorwali się do sałaty! Nieładnie!

  Można pomyśleć, że nie dla Rosjan sałata ;), albo że embargo na żywność obcego pochodzenia zatacza coraz szersze kręgi. 😀

  A poważnie: test w porządku, choć kaloryczność i wartości odżywcze sałaty to są takie, że mogą się skierować na coś innego. Chyba, że krok 2. zakłada hodowlę królików, ale i one wymagają bardziej zróżnicowanej diety. ;D

 2. Nihil novi sub sole….
  już na Salucie 4 hodowano rośliny (groch i szczypior) a że szczypior był prywatną inicjatywą załogi Sojuza 18 to i kosmonauci zjedli go sobie przed końcem misji.
  No ale propagandowy chwyt pozostał – sałaty jeszcze nie jedli (a może na Mirze?).
  Czas na podniesienie poprzeczki – niech ugotują zupę warzywną z własnych ingrediencji;)

  • 40 lat po wyniesieniu pierwszej kosmicznej stacji skylab a oni dopiero sałatę posadzili i zjedli. Propaganda jest potrzebna aby uzyskać poparcie społeczne które przekłada się na kongres, a to on ustala budżet dla NASA.