Konkursy kosmiczne biją rekordy popularności

0

Mogłoby się wydawać, że w czasach coraz szybszego rozwoju technologii jeden człowiek z prostym pomysłem nie jest w stanie wiele zdziałać. Tym bardziej w sektorze gospodarki, którego znakiem rozpoznawczym są najnowsze technologie, czyli w przemyśle kosmicznym. Nic bardziej mylnego!

Dowodem na to jest konkurs Galileo Masters (pełniej European Satellite Navigation Competition), w którym nagradzane są idee i koncepcje wykorzystania nawigacji satelitarnej w zwykłych, „naziemnych” zastosowaniach. Środowisko związane z branżą kosmiczną uznaje Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej za najbardziej prestiżowy w swojej dziedzinie. Między innymi dlatego, że nagrody przyznawane są przez najważniejsze instytucje odpowiedzialne za nawigację satelitarną, takie jak Europejska Agencja GNSS (GSA) czy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jednak pomimo wysokiej rangi konkursu, do tej pory pozostawał on niszowy.

Logotyp Galileo Masters 2015 PL. Źródło AZO

Logotyp Galileo Masters 2015 PL. Źródło AZO

Co roku pula nagród w konkursie wynosi ok. 1 miliona euro, jednak ten aspekt nie powinien stanowić najważniejszej gratyfikacji. Uczestnicy otrzymują bowiem realną pomoc w przekuciu pomysłów w konkretne produkty i usługi, np. w postaci inkubacji, szkoleń, konsultacji, wsparcia technicznego czy akceleracji biznesu. Pomysłodawcy mają także szanse na pozyskanie inwestora.

Jeżeli przemysł kosmiczny kojarzysz z budową rakiet, to z pewnością nie jesteś jedyny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że technologie satelitarne mają o wiele więcej zastosowań. Pomysły zgłaszane do Galileo Masters związane są z wykorzystaniem danych generowanych przez satelity na orbicie. Może być to powiązanie danych lokalizacyjnych z potrzebami rynkowymi lub innowacyjnym podejściem do rozwiązania danego problemu. Jak dowodzą pomysłodawcy poprzednich edycji konkursu, udział w Galileo Masters może być o wiele prostszy, niż to się na początku wydaje.

Konkursy technologiczne nigdy nie należały do najpopularniejszych, szczególnie te, które prezentują najwyższy poziom wniosków. W tym roku etap zgłaszania pomysłów do Galileo Masters zakończył się 6 lipca. Nie obyło się bez niespodzianek! To właśnie z Polski napłynęło najwięcej wniosków do tego międzynarodowego konkursu.

Galileo Masters istnieje od ponad 10 lat, jednak w naszym kraju pojawił się dopiero w roku 2012. Druga edycja odbyła się w 2014 roku i okazała się być sporym sukcesem. Polskie wnioski uzyskały dwa wyróżnienia na etapie ponadregionalnym: w kategorii University Challenge i nagród Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. Już wtedy nasza edycja cieszyła się dużym powodzeniem i okazała się być jedną z najbardziej aktywnych (4. miejsce pod względem ilości zgłoszeń przesłanych do konkursu).

Jednak wyniki tegorocznej polskiej edycji konkursu zaskoczyły międzynarodowe środowisko kosmiczne. Do naszej krajowej edycji zgłoszono aż 64 wnioski z pomysłami na aplikacje, urządzenia bądź technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Była to najwyższa ilość zgłoszeń spośród 24 edycji organizowanych ma całym świecie.

Dotychczas prym wiodła edycja brytyjska, do której co roku zgłaszano kilka razy więcej pomysłów, aniżeli do pozostałych edycji. Rezultat ten był skutkiem zaangażowania państwa brytyjskiego i kampanii reklamowej prowadzonej m.in. w BBC. W tym roku sytuacja uległa zmianie. Polska edycja, mimo braku porównywalnego budżetu, zgromadziła więcej pomysłodawców od pozostałych, co jest dowodem na to, że wśród polskich studentów, pracowników naukowych i przedsiębiorców drzemie ogromny potencjał w dziedzinie wykorzystania nawigacji satelitarnej.

Galileo - europejski GNSS / Credit: ESA - J. Huart

Galileo – europejski GNSS / Credit: ESA – J. Huart

Dlaczego Galileo Masters nie cieszył się wcześniej tak dużą popularnością w Polsce? Jak twierdzą organizatorzy polskiej edycji konkursu z firmy Blue Dot Solutions: „Do tej pory polski potencjał był uśpiony, co bezpośrednio wynikało z nieświadomości istnienia możliwości technicznych, organizacyjnych i finansowych, a także z braku dostępnych mechanizmów służących do ewaluacji pomysłów”.

Nie ulega wątpliwości, że popularność tematyki kosmicznej, powiązanej z konkursem Galileo Masters, nie istniałaby bez zaangażowania ze strony mediów. W tym roku Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej został wsparty przez 16 patronów medialnych. Z uwagi na fakt, że w konkursie udział biorą osoby, które myślą o założeniu własnego, kosmicznego start-upu, wydarzenie wsparły magazyny związane ze środowiskiem biznesowym, takie jak Startup INSIDER, a także Startup MAGAZINE, który ufundował dla finalistów roczną prenumeratę magazynu. Projekt Galileo Masters wsparła także fundacja Netcamp, która cyklicznie organizuje inspirujące spotkania IT, a także wspiera regionalny rozwój IT.

Dla środowiska studenckiego informacje o konkursie nawigacyjnym przekazywał studencki magazyn Kariera Plus, a także skupiający studentów geodezji i kartografii, Geostudent.

Oprócz mediów biznesowych i studenckich o Galileo Masters można było przeczytać w magazynach technologicznych. Największy z nich to Komputer Świat, ale także Mobility, który uznawany jest za najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i technologiach mobilnych. Informacji o Galileo Masters nie zabrakło w iMAGAZINE, Programiście, PIXELU, portalu geoinformacyjnym Gisplay, GEOFORUM, REQ Magazyn, czy 4biznes.

Poza magazynami i stronami informacyjnymi wsparcie rozgłosu medialnego zapewnił najważniejszy i zarazem największy blog popularnonaukowy w Polsce Crazy Nauka, którego co miesiąc odwiedza 300 tys. osób. W tym zakresie również retail360.pl na bieżąco informował o konkursie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o konkursie oraz jego partnerach wejdź na stronę www.galileo-masters.pl lub odwiedź grupę na facebooku.

Comments are closed.