Sojuz TMA-17M na ISS

0

Sojuz TMA-17M dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną w mniej niż sześć godzin od startu.

Do startu doszło 22 lipca o godzinie 23:02 CEST. Po 8 minutach i 45 sekundach lotu statek kosmiczny Sojuz TMA-17M oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety Sojuz-FG i rozpoczął “pościg” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Astronauci mają przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po sześciu godzinach. Po starcie pojawił się chwilowy problem z rozwinięciem jednego z paneli słonecznych. Sojuz kontynuował lot do ISS z jednym rozwiniętym panelem. Rosyjskie Centrum Kontroli Lotów podało, że statek wszedł na właściwą orbitę.

Sojuz TMA-17M zbliża się do ISS - widoczny tylko jeden panel słoneczny / Credits - NASA TV

Sojuz TMA-17M zbliża się do ISS – widoczny tylko jeden panel słoneczny / Credits – NASA TV

Po mniej niż sześciu godzinach od startu, o 05:45 CEST, Sojuz TMA-17M dotarł do ISS. Podczas podejścia do Stacji można było zauważyć wciąż nierozłożony panel słoneczny. Ten panel ostatecznie rozłożył się na zaledwie 5 metrów od ISS, tuż przed cumowaniem.

Na pokładzie Sojuza znalazło się trzech astronautów 44-tej, stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Oleg Kononienko (Rosja, trzeci lot), Kimiya Yui (Japonia, pierwszy lot), Kjell Lindgren (USA, pierwszy lot). Na ISS będą prowadzić badania przez pięć miesięcy, do 22 grudnia 2015 roku.

Podczas startu Sojuza TMA-17M pojawił się również akcent z Gwiezdnych Wojen / Credits: NASA TV

Podczas startu Sojuza TMA-17M pojawił się również akcent z Gwiezdnych Wojen / Credits: NASA TV

W przestrzeni kosmicznej od marca przebywają już Giennadij Padałka (Rosja, piąty lot) oraz Michaił Kornijenko (Rosja, drugi lot) i Scott Kelly (USA, czwarty lot). Ostatni dwaj biorą udział w najdłuższym dotychczas locie astronautów na ISS. Kojnijenko i Kelly pozostaną niemal rok na pokładzie ISS.

W ostatnich miesiącach program stacji kosmicznej miał problem z zaopatrzeniem. Niepowodzeniem zakończyły się trzy misje logistyczne różnych statków logistycznych (Orb-CRS-3 Cygnus, Progress M-27M oraz Spx-CRS-7 Dragon). Dopiero ostatni udany lot Progressa M-28M dostarczył krytyczne zapasy na pokład stacji.

Start Sojuza TMA-17M / Credits: NASA TV

Loty astronautów na ISS są w tej chwili możliwe tylko przy pomocy rosyjskich statków Sojuz. Za dwa lata roku tę rolę przejmą również amerykańskie statki kosmiczne: Dragon 2 oraz CST-100. NASA wybrała już czwórkę astronautów, którzy będą brać udział w testowych lotach obu pojazdów.

(NASA, PFA)

Comments are closed.