Sojuz TMA-17M dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną w mniej niż sześć godzin od startu.
Do startu doszło 22 lipca o godzinie 23:02 CEST. Po 8 minutach i 45 sekundach lotu statek kosmiczny Sojuz TMA-17M oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety Sojuz-FG i rozpoczął “pościg” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Astronauci mają przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po sześciu godzinach. Po starcie pojawił się chwilowy problem z rozwinięciem jednego z paneli słonecznych. Sojuz kontynuował lot do ISS z jednym rozwiniętym panelem. Rosyjskie Centrum Kontroli Lotów podało, że statek wszedł na właściwą orbitę.
Po mniej niż sześciu godzinach od startu, o 05:45 CEST, Sojuz TMA-17M dotarł do ISS. Podczas podejścia do Stacji można było zauważyć wciąż nierozłożony panel słoneczny. Ten panel ostatecznie rozłożył się na zaledwie 5 metrów od ISS, tuż przed cumowaniem.
Na pokładzie Sojuza znalazło się trzech astronautów 44-tej, stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Oleg Kononienko (Rosja, trzeci lot), Kimiya Yui (Japonia, pierwszy lot), Kjell Lindgren (USA, pierwszy lot). Na ISS będą prowadzić badania przez pięć miesięcy, do 22 grudnia 2015 roku.
W przestrzeni kosmicznej od marca przebywają już Giennadij Padałka (Rosja, piąty lot) oraz Michaił Kornijenko (Rosja, drugi lot) i Scott Kelly (USA, czwarty lot). Ostatni dwaj biorą udział w najdłuższym dotychczas locie astronautów na ISS. Kojnijenko i Kelly pozostaną niemal rok na pokładzie ISS.
W ostatnich miesiącach program stacji kosmicznej miał problem z zaopatrzeniem. Niepowodzeniem zakończyły się trzy misje logistyczne różnych statków logistycznych (Orb-CRS-3 Cygnus, Progress M-27M oraz Spx-CRS-7 Dragon). Dopiero ostatni udany lot Progressa M-28M dostarczył krytyczne zapasy na pokład stacji.
https://www.youtube.com/watch?v=IHMODqMMQkU
Start Sojuza TMA-17M / Credits: NASA TV
Loty astronautów na ISS są w tej chwili możliwe tylko przy pomocy rosyjskich statków Sojuz. Za dwa lata roku tę rolę przejmą również amerykańskie statki kosmiczne: Dragon 2 oraz CST-100. NASA wybrała już czwórkę astronautów, którzy będą brać udział w testowych lotach obu pojazdów.
(NASA, PFA)