Testy silnika jonowego XR-5A na statku X-37B zakończone sukcesem

0

Jeden z ujawnionych eksperymentów prowadzonych na wojskowym statku kosmicznym X-37B zakończył się sukcesem.

Poprawiona wersja silnika Halla XR-5 opracowana przez Aerojet Rocketdyne przeszła walidację w testach na orbicie. Silnik XR-5A został wyniesiony jako element wojskowego statku kosmicznego X-37.

Silnik Halla XR-5A to poprawiona wersja silnika XR-5. Oba posiadają pięć kilowatów mocy, z czego w nowszej wersji zwiększono zakres działania i możliwości silnika. Aerojet Rocketdyne prowadzi zaawansowane testy zanim rozpocznie produkcję silników na większą skalę. (Aktualnie wyprodukowane 16 silników XR-5, z czego 12 odbyło już loty testowe). Przedsiębiorstwo otrzymało już zlecenie na 64 silniki i spodziewa się zwiększenia produkcji w przyszłości dla rządowych jak i prywatnych jednostek. Silniki jonowe są produkowane także przez inne firmy, jednakże Aerojet Rocketdyne chwali się, że jest jedynym producentem takich silników drugiej generacji.

Ich niezawodność, energooszczędność i dokładność są sprawami krytycznymi jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że będą wyposażone w nie satelity na orbitach geostacjonarnych, których czas pracy wynosi 15 i więcej lat.

Z drugiej strony zmiany poczynione przez Aerojet Rocketdyne nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Konstrukcja pozostała taka jak w XR-5, zmodyfikowano – powiększono – zewnętrzne pole wokół katody i zmieniono jej pozycję.

Źródło: Aerojet Rocketdyne

Comments are closed.