Test przerwania startu Dragona po testowym locie orbitalnym

1

System przerwania startu załogowego statku Dragon zostanie przetestowany po testowym locie orbitalnym.

NASA i SpaceX uzgodniły kwestie przeniesienie testu systemu przerwania startu załogowej wersji kapsuły Dragon. Zostanie on wykonany dopiero po testowym locie orbitalnym. Jak podkreślają obie strony, decyzja ta nie ma żadnego związku z nieudanym startem Falcona 9 z 28 czerwca i była dyskutowana jeszcze przed tym wydarzeniem (od maja 2015).

Rozerwanie rakiety Falcon 9R v1.1 / Credits - NASA TV

Rozerwanie rakiety Falcon 9R v1.1 / Credit: NASA TV

NASA poinformowała o decyzji 1 lipca. SpaceX postanowił przenieść test w locie uruchomienia sytemu przerwania startu Dragona z końca tego roku na koniec 2016 lub początek 2017 roku. Bezzałogowy testowy lot orbitalny Dragona jest obecnie planowany na drugą połowę 2016 roku.

Powodem decyzji są znaczne zmiany konstrukcyjne w statku Dragon. Do testu w locie systemu przerwania startu miała zostać użyta kapsuła użyta w maju 2015 roku do testu przerwania startu na stanowisku startowym (pad abort test). Jednakże przez ten czas konstrukcja Dragona zmieniła się na tyle, że jej użycie nie będzie adekwatne do stanu obecnego konstrukcji. Dlatego SpaceX zamierza użyć kapsuły, która powróci z testowego lotu orbitalnego.

Zmianie ulegnie też miejsce testu. Wcześniej miała być to baza sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Teraz będzie to stanowisko LC39A w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral.

Zmiana harmonogramu wymaga również zmiany umowy między NASA a SpaceX, której test ten był jednym z kamieni milowych projektu, pierwotnie zaplanowanym na kwiecień 2014. Zmiana nie pociąga za sobą żadnych zmian finansowych, jedynie zmianę harmonogramu. Za udany test w locie przerwania startu SpaceX ma otrzymać 30 milionów USD.

(SpaceX, NASA, SN)

1 komentarz

  1. “NASA i SpaceX uzgodniły przeniesienie testu w locie systemu przerwania startu załogowej wersji kapsuły Dragon” – ???