13 sierpnia kometa 67P/C-G i sonda Rosetta przejdą przez peryhelium.

Peryhelium

Trwają badania prowadzone przez sondę Rosetta. Obsługa misji odlicza już jednak ostatnie tygodnie do peryhelium – punktu największego zbliżenia komety do Słońca, a zarazem jej największej aktywności.

Sonda Rosetta bada kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko już od ponad roku. Obserwacje rozpoczęły się od zbliżania się do komety w marcu 2014 roku. Pod koniec kwietnia 2014 sonda zaobserwowała wyrzut materii, a na początku czerwca interesujący kształt komety.

Gdy 6 sierpnia 2014 roku sonda Rosetta dotarła na odległość 100 kilometrów od komety, rozpoczął się rok intensywnych badań właściwości tego ciekawego ciała niebieskiego. Dotyczyły one m.in. składu wnętrza, powierzchni oraz otaczających kometę pyłu, gazu i plazmy.

Wiadomo, że komety składają się z pyłu i różnych zmrożonych związków chemicznych. Gdy Słońce zaczyna je ogrzewać, od razu sublimują one do postaci gazowej i unoszą się nad powierzchnię jądra. Razem gazy i pyły tworzą „mgiełkowatą” atmosferę, tzw. komę, a widowiskowe ogony komety rozciągają się na dziesiątki i setki tysięcy kilometrów w głąb przestrzeni kosmicznej.

Kometa 67P w obiektywie Philae, odległość 3,1 km, 12 listopada 2014 / Credit: ESA

Kometa 67P w obiektywie Philae, odległość 3,1 km, 12 listopada 2014 / Credit: ESA

O ile obserwacje naziemne mogą monitorować rozwój komy oraz ogona komety na odległość, to sonda Rosetta ma idealny punkt widokowy pozwalający na badanie źródeł aktywności bezpośrednio na jądrze komety. Ważnym elementem długoterminowych badań sondy Rosetta jest obserwacja, jak ta aktywność będzie się zmieniać podczas lotu komety wokół Słońca.

Podróż komety wokół Słońca trwa 6,5 roku, sięgając w najdalszym punkcie nieco za orbitę Jowisza, zaś w najbliższym – pomiędzy orbitą Ziemi i Marsa.

Rosetta spotkała się z kometą w odległości 540 milionów kilometrów od Słońca. 13 czerwca 2015 roku, na miesiąc przed peryhelium, odległość ta była znacznie mniejsza: 195 milionów kilometrów. Kometa i sonda Rosetta poruszają się po orbicie okołosłonecznej z prędkością około 120 tysięcy kilometrów na godzinę, a 13 sierpnia znajdą się w odległości 186 milionów kilometrów od Słońca.
„Peryhelium to ważne wydarzenie w życiu każdej komety. Jeszcze bardziej istotne jest dla misji sondy Rosetta, ponieważ po raz pierwszy w historii sonda będzie badać kometę z bliska podczas tego etapu podróży po Układzie Słonecznym”, mówi Matt Taylor, główny naukowiec projektu Rosetta.

„Wyczekujemy nadejścia peryhelium, po którym przez kolejny rok będziemy dalej obserwowali, jak wraz z upływem czasu zmieni się jądro komety, jej aktywność oraz środowisko plazmy”.

Więcej informacji o peryhelium i działaniach zaplanowanych na ten czas można znaleźć na polskich stronach ESA.

Numer specjalny Science

Dzisiaj, 31 lipca 2015, ukazało się specjalne wydanie prestiżowego czasopisma naukowego Science. Zawarto w nim 8 artykułów naukowych poświęconym badaniom komety 67P wykonanym przez sondę Rosetta i Philae:

  • The nonmagnetic nucleus of comet 67P/Churyumov–Gerasimenko, H.-U. Auster et al.
  • 67P/Churyumov-Gerasimenko surface properties as derived from CIVA panoramic images, J-P. Bibring et al.
  • The landing(s) of Philae and inferences about comet surface mechanical properties, J. Biele et al.
  • Organic compounds on comet 67P/Churyumov-Gerasimenko revealed by COSAC mass spectrometry, F. Goesmann et al.
  • Properties of the 67P/Churyumov–Gerasimenko interior revealed by CONSERT radar, W. Kofman et al.
  • The structure of the regolith on 67P/ Churyumov–Gerasimenko from ROLIS descent imaging, S. Mottola et al.
  • Thermal and mechanical properties of the near-surface layers of comet 67P/Churyumov–Gerasimenko, T. Spohn et al.
  • CHO-bearing organic compounds at the surface of 67P/Churyumov–Gerasimenko revealed by Ptolemy, I.P. Wright et al.

Kometa z 9 metrów

Z okazji wydania numeru specjalnego Science, ESA uraczyła nas też nową galerią zdjęć z lądownika Philae. Specjalna galeria zawiera zestaw zdjęć z Philae zbliżającego się do powierzchni komety (wersja animowana). Ostatnie zdjęcie serii, umieszczone poniżej, opublikowane dopiero 30 lipca, przedstawia powierzchnię 67P sfotografowaną z wysokości 9 metrów! Zdjęcie zostało wykonane w trakcie lądowania Philae, 12 listopada 2014 o godz. 15:33:58 GMT. Obejmuje ono obszar około 10 metrów i ma rozdzielczość 0,95 cm/piksel. Widać więc na nim pojedyncze kamienie, bryłki lodu i teksturę regolitu.

 

Zdjęcie powierzchni komety 67P wykonane przez Philae z odległości 9 metrów. Wykonane w trakcie lądowania Philae, 12 listopada 2014 o godz. 15:33:58 GMT. Obejmuje obszar około 10 metrów i ma rozdzielczość 0,95 cm/piksel. Widać na nim pojedyncze kamienie, bryłki lodu i teksturę regolitu / Credit: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS/DLR

Zdjęcie powierzchni komety 67P wykonane przez Philae z odległości 9 metrów. Wykonane w trakcie lądowania Philae, 12 listopada 2014 o godz. 15:33:58 GMT. Obejmuje obszar około 10 metrów i ma rozdzielczość 0,95 cm/piksel. Widać na nim pojedyncze kamienie, bryłki lodu i teksturę regolitu / Credit: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS/DLR

(ESA)

1 komentarz