Relacja z przelotu New Horizons obok Plutona

13

Sonda New Horizons po dziewięciu latach lotu, jako pierwszy wytwór ludzi, przeleciała obok Plutona – niegdyś dziewiątej planety w Układzie Słonecznym. Zapraszamy do specjalnej relacji z tego najważniejszego astronautycznego wydarzenia w 2015 roku.

Kosmonauta.net wraz Z Głową w Gwiazdach przygotował wyjątkową relację! Jeżeli przelot chcecie obejrzeć na telewizorze HD albo monitorze pracującym w rozdzielczości 1920×1080 pikseli, to specjalnie dla Was przygotowaliśmy stronę z kompleksowym podglądem na sytuację związaną z sondą New Horizons oraz aktualne komentarze dotyczące przebiegu misji. Wersja na mniejsze monitory, także ze strumieniem NASA TV, jest również dostępna.

13 komentarzy

 1. “przełączyły ją w tryb hibernacji, aby oszczędzać energię”
  Chyba rozklad plutonu nie zalezy od pobieranej energii:D

 2. Obecnie Pluton należy do grupy obiektów nazywanych planetami karłowatymi. Oficjalnie grupa ta istnieje od 2006 roku, m.in. z uwagi na wykryte na początku XXI wieku podobnie duże obiekty jak Pluton, czasami poruszające się w odległościach jeszcze większych. Zaliczamy do nich chociażby Eris, Quaoara, Makemake, Haumea, potencjalnie także Sednę.

  Ceres tak ale jeszcze nie Sednę ani Quaoar, kiedyś dadzą im to miano.

  Dla mnie planetą jest nadal Pluton i tak będzie zawsze do końca mojego życia.
  A co do miana planety to uczyli na geografii w latach 90 tych że planeta to ciało powyżej 1000 km średnicy i to jest dla mnie święte.

  • To strasznie głupio Cię uczyli – ani to logiczne, ani taka nie była oficjalna wersja. Uważanie stanowiska nauczyciela geografii z lat 90 za święte jest dziwne. Obecna nomenklatura jest logiczna, spójna i nie każe dzieciom uczyć się listy 30 planet. Pluton miał jedynie szczęście, że znajduje się w układzie podwójnym dzięki czemu był stosunkowo jasny i na początku uważany na sporo większy. Poza tym niczym się nie wyróżnia w swoich okolicach.

   • może się nie wyróżnia ale na pewno wiem jedno zdziwisz się jak odkryją jeszcze inne planety w układzie poza orbitą Neptuna i będą miały rozmiary Księżyca lub Marsa.

   • Nauczyciel nie uczył tylko pytał co pisało w książce.

    A co do logiki to nie wiem czy interesują cię komentarze czy astronomia. Wiem jedno NASA mówi że nie ma kasy na nowe satelity – niech im będzie.
    Ja wiem jedno kasa jest ale na wojny z tzw islamem – niech nie ruszają to nie będzie śmierdzieć.

  • Maciej Mickiewicz on

   Sens tego zapisu nie miał wskazywać, że podane obiekty należą do planet karłowatych, tylko że należą do tej grupy “dużych obiektów jak Pluton”.

  • To jest nas dwóch. Dla mnie też Pluton jest i pozostanie planetą…. Nigdy nie uznam absurdalnych pomysłów z 2006. Z drugiej strony dobrze, że podobnych pomysłów – jak nieuznanie nowych planet, nie ma farmaceutyka. Pomimo że lekarze nie musieliby się uczyc nazw nowych leków …..

 3. “Ralph posiada aż 7 systemów obrazania” – czy ja dobrze rozumiem ? aż siedem systemów obrażania?

  szalenie nieuprzejmy to system!

 4. “Tym samym dawało to Charonowi status największego księżyca w Układzie Słonecznym.” Powinno być chyba dodane, że w stosunku do ciała wokół którego krąży.
  PS dzięki za relację.

 5. Na szczęście, dostęp do wiedzy jest banalnie prosty, powstają prywatne firmy które myślą już o Marsie, Księżycu, w przyszłości Plutonie i innych obiektach, teraz tak na prawdę eksplorujemy, zaczyna się prawdziwy exodus 🙂