Kapteyn b nie istnieje?

4

Nowa publikacja naukowa sugeruje, że jedna z najbliższych egzopanet od Ziemi – Kapteyn b – może nie istnieć.  

W czerwcu 2014 roku doniesiono, że wokół jednego z pobliskich czerwonych karłów krążą dwie małe egzoplanety. Ta gwiazda to Gwiazda Kapteyna, odkryta w 1898 roku. Jest to czerwony karzeł typu sdM1. Masa tej gwiazdy to około 0,275 masy Słońca, temperatura fotosfery to około 3600 K, a wiek – około 10-11 miliardów lat. Obecność pierwiastków cięższych od wodoru i helu szacowana jest na około 14% poziomu Słońca. Gwiazda Kapteyna świeci z mocą zaledwie 0,1% naszego Słońca.

Egzoplanety otrzymały oznaczenia Kapteyn b oraz Kapteyn c. Są to dwa obiekty typu „super-Ziemia”: ich minimalne masy to odpowiednio około 5 i około 7 mas naszej planety. Czas obiegu wokół Gwiazdy Kapteyna wynosi 48,6 i 121,5 dnia. Kapteyn b krąży w średniej odległości 0,17 jednostki astronomicznej, a Kapteyn c w średniej odległości 0,31 jednostki astronomicznej od gwiazdy macierzystej.

Rok po odkryciu pojawiła się publikacja naukowa, która sugeruje, że Kapteyn b nie istnieje. Jest możliwe, że sygnał od tej egzoplanety ma związek z aktywnością Gwiazdy Kapteyna. Małe czerwone karły prawdopodobnie posiadają dużo rozbudowanych obszarów aktywnych, często większych rozmiarami i aktywnością od grup plam słonecznych. W przypadku Gwiazdy Kapteyna udało się wyznaczyć okres obiegu gwiazdy dookoła własnej osi, który wynosi 143 dni. Jest to prawie dokładnie 3 razy więcej od wyznaczonego okresu obiegu egzoplanety Kapteyn b. Może to oznaczać, że zamiast planety pozasłonecznej obserwowano aktywność plamotwórczą Gwiazdy Kapteyna.

Co ciekawe, niemal równocześnie pojawiła się także inna publikacja naukowa odnośnie układu planetarnego wokół Gwiazdy Kapteyna. W tym przypadku astronomowie wnioskują, że Kapteyn b jest rzeczywiście istniejącym obiektem, z uwagi na wyraźny sygnał prędkości radialnej tej egzoplanety w uzyskanych danych obserwacyjnych. Ponadto, ten zespół astronomów uważa, że Gwiazda Kapteyna obraca się wokół własnej osi z czasem innym niż 143 dni.

W przypadku Kapteyna c także są pewne wątpliwości co do istnienia. Jednakże, z uwagi na większą odległość tej egzoplanety do swej gwiazdy, jest raczej bardziej prawdopodobne, że ten obiekt planetarny rzeczywiście istnieje.

Kapteyn b wydaje się być aktualnie najstarszą znaną egzoplanetą (lub kandydatką na egzoplanetę), która krąży w ekosferze swej gwiazdy. Warto tu jednak zauważyć, że orbita tej planety jest bardzo ekscentryczna, a warunki panujące wokół czerwonych karłów są zwykle niesprzyjające do powstania życia. Także masa tej egzoplanety sugeruje występowanie grubej atmosfery, co może oznaczać większe podobieństwo do gorącej Wenus niż do Ziemi.

(Arxiv)

4 komentarze

  1. Bardzo sceptycznie podchodzę do danych opisujących egzoplanety. Idealnym przykładem jest pluton który w astronomicznej odległości znajduję się blisko nas a skrywa tak wiele tajemnic jak choćby gruba atmosfera która była nas ogromnym zaskoczeniem

  2. Fajna ciekawostka, badaja ciagle ten uklad?

    Ps do autora
    Lepiej podawaj temperature w C niz w K 🙂