Intelsat chce zablokowania konstelacji SpaceX z powodu interferencji

0

Intelsat wniósł do FCC skargę na SpaceX i chce wstrzymania startu pierwszych satelitów z powodu możliwości wystąpienia interferencji.

Jeden z wiodących operatorów telekomunikacji satelitarnej, Intelsat, złożył 9 lipca 2015 w amerykańskim urzędzie regulującym telekomunikację, FCC, skargę na SpaceX, w której wnioskuje o wstrzymanie startu dwóch eksperymentalnych satelitów łącznościowych tej firmy.

SpaceX zamierza zbudować globalną sieć wymiany danych składającą się z 4000 niskoorbitujących satelitów. W ramach prac badawczo-rozwojowych zamierza wystrzelić w 2016 roku dwa satelity eksperymentalne wyposażone w transpondery pasma Ka i Ku, MicroSat-1 i 2, które przez rok będą miały pracować na orbicie o wysokości 625 km i nachyleniu 86,6º.

Elon Musk przy rakiecie Falcon 9 / Credits: SpaceX

Elon Musk przy rakiecie Falcon 9 / Credits: SpaceX

Poprzez rząd Norwegii SpaceX złożył wstępną notyfikację do Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej zajmującej się przydzielaniem pasm radiowych i pozycji satelitów telekomunikacyjnych na orbitach.

W USA firma złożyła osobny wniosek do Federal Communications Commission (FCC), na wystrzelenie od 6 do 8 satelitów pasma Ku. Satelity mają być widoczne dla stacji naziemnych SpaceX (Fremont w stanie Kalifornia – siedziba Tesla Motors, i Redmond w stanie Waszyngton) przez 10 minut, co 22 godziny.

Regulacje dotyczące satelitów zobowiązują konstelacje niskoorbitujące do niewywoływania jakichkolwiek zakłóceń pracy satelitów geostacjonarnych, których łączność ma wyższy priorytet. Zwykle oznacza to zmniejszenie mocy nadawczej w sąsiedztwie równika, aby nie zakłócać sygnałów z satelitów geostacjonarnych.

Według Intelsata SpaceX odmówił ujawnienia informacji potrzebnych do określenia możliwości wystąpienia interferencji i ryzyka kolizji z już pracującymi satelitami. Intelsat zarzuca też firmie Muska, że nie upubliczniła ona informacji o potencjalnym zagrożeniu konstelacji dla satelitów przechodzących przez LEO w kierunku wyższych orbit.

Wniosek SpaceX do FCC jest w większości niejawny, gdyż firma poprosiła o jego poufność, ze względu na zawarte w nim informacje handlowe i techniczne objęte prawami własności intelektualnej. Według Intelsata, część z nich jest potrzebna innym operatorom właśnie do określenia możliwych interferencji w pracy ich satelitów. Intelsat żąda jego ujawnienia, powołując się na ustawę Freedom of Information Act, umożliwiającą dostęp do danych w zasobach federalnych.

SpaceX udzielił 20 lipca oficjalnej odpowiedzi, w której zaprzeczał twierdzeniom firmy Intelsat, ale jednocześnie zgodził się ujawić więcej danych technicznych załączonych wcześniej do wniosku do FCC.

Należy jeszcze przypomnieć, że sam Intelsat przygotowuje się do działalność konkurencyjnej wobec konstelacji SpaceX. Intelsat zainwestował bowiem 25 mln USD w podobną konstelację 648 satelitów – OneWeb. Intelsat chce, aby użytkownicy OneWeb w sposób niezauważalny mogli przełączać się między satelitami LEO, a jej własnymi satelitami geostacjonarnymi.

(Intelsat, SpaceX, SN)

Comments are closed.