Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2381 (06.07.2015)

0

Szóstego lipca grupa 2381 wyemitowała dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M.  

Aktywny obszar o numerze 2381 został zaobserwowany po raz pierwszy 4 lipca, blisko wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin ta grupa plam urosła, a jej konfiguracja magnetyczna stała się bardziej skomplikowana. Na efekty tego wzrostu nie trzeba było długo czekać, 6 lipca ten obszar aktywny wyemitował dwa pierwsze rozbłyski klasy M.

Pierwszy z rozbłysków, klasy M1.0, miał swoje maksimum o godzinie 10:44 CEST. Drugi z rozbłysków, klasy M1.7, miał swoje maksimum o godzinie 22:40 CEST.

Grupa 2381 jest w stanie emitować kolejne rozbłyski klasy M. Oprócz tego obszaru aktywnego na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej znajduje się jeszcze sześć innych grup plam. Są to jednak bardzo małe regiony aktywne i raczej nie można się spodziewać od nich nawet dolnych stanów rozbłysków klasy M.

Już niebawem oprócz grupy 2381 na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej powinien pojawić się kolejny obszar aktywny. Ten region wyemitował 6 lipca dość rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME).

Obrazy z instrumentów LASCO C2 i C3 sondy SOHO z 6 lipca / Credits - NASA, ESA, SOHO

Obrazy z instrumentów LASCO C2 i C3 sondy SOHO z 6 lipca / Credits – NASA, ESA, SOHO

Warto dodać, że niestety nie ma nadal nie ma kontaktu z sondą STEREO Behind. Kontakt z tą sondą został utracony na początku października 2014 roku.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.