Rozbłysk klasy M6.5 i CME skierowane w Ziemię (22.06.2015)

0

Ku Ziemi podąża plazma wybita podczas rozbłysku klasy M6.5 z grupy 2371. Jest to już trzecie CME w ostatnich dniach.  

Dwudziestego pierwszego czerwca Słońce wyemitowało cztery rozbłyski klasy M, w tym dwa z grupy 2371, znajdującej się obecnie w centralnej części tarczy słonecznej. Te dwa rozbłyski wytworzyły koronalny wyrzut masy (CME), który zetknął się z magnetosferą Ziemi w nocy z 22 na 23 czerwca. Z uwagi na to, że wcześniejszy CME “wyczyścił” drogę ku naszej planecie, to CME wywołało silne efekty geomagnetyczne. Maksymalna wartość Kp przekroczyła 8 i zorze polarne były widoczne na średnich szerokościach geograficznych. Niestety, tej nocy prawie cała Polska była przykryta chmurami i jak na razie nie pojawiły się żadne raporty obserwacyjne.

Jest możliwe, że kolejne zorze pojawią się na naszym niebie już niebawem. 22 czerwca grupa 2371 przypomniała o sobie rozbłyskiem klasy M6.5. Jest to najsilniejszy z rozbłysków dotychczas wyemitowanych przez tę grupę i najsilniejszy od 6 maja 2015, od czasów ostatniego rozbłysku klasy X. Maksimum tego rozbłysku klasy M6.5 przystąpiło na godzinę 20:23 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

Rozbłysk klasy M6.5 z 22 czerwca 2015 / Credits – SDO, NASA, Solar Ham

Obraz CME z 22 czerwca z godziny 22:30 CEST / Credits - NASA, ESA, SOHO

Obraz CME z 22 czerwca z godziny 22:30 CEST / Credits – NASA, ESA, SOHO

Podobnie jak poprzednie rozbłyski z tej grupy plam, także ten z 22 czerwca wybił plazmę. To CME porusza się w kierunku Ziemi. Jest prawdopodobne, że to CME porusza się po drodze już wcześniej “oczyszczonej” przez poprzednie CME, zatem jego prędkość w momencie zbliżenia do Ziemi może wciąż pozostawać wysoka. Jeśli tak rzeczywiście się wydarzyło, to już niebawem można się spodziewać rozległych zórz polarnych, także widocznych z Polski. Najnowsze modele propagacji plazmy sugerują, że CME dotrze do okolicy Ziemi w nocy z 24 na 25 czerwca.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.