13 czerwca ESA nawiązała łączność z Philae po 211 dniach jego hibernacji. To ogromny sukces europejskich inżynierów!

W sobotnie popołudnie Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie poinformowała, że dzień wcześniej, 13 czerwca o 22:28:11 CEST nawiązała jednokierunkową łączność z lądownikiem Philae, znajdującym się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Lądownik przez 211 dni (od 15 listopada 2014) pozostawał w stanie hibernacji i jego wybudzenie się nie było do końca pewne.

Położenie komety 67P w dniu 14 czerwca 2015 / Credit: livecometdata.com

Położenie komety 67P w dniu 14 czerwca 2015 / Credit: livecometdata.com

Sygnał został nadany poprzez sondę Rosetta i odebrany 70-metrową anteną w Goldstone, należącą do NASA. ESA odebrała w ten sposób ponad 300 pakietów danych z lądownika. Połączenie trwało 85 sekund. Są one teraz analizowane przez centrum kontroli lądownika w Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. W pamięci lądownika “zalega” jeszcze około 8000 pakietów danych, które oczekują na przesłanie.

Dr Stephan Ulamec, menadżer misji Philae, przekazał: „Philae ma się bardzo dobrze. Pracuje mając temperaturę -35ºC i dostępne 24W”. „Lądownik jest gotowy do działania”.

Z danych wynika, że Phiale wybudził się już wcześniej. Odebrano bowiem również dane z wcześniejszego okresu czasu. Z jakiegoś powodu nie mógł ich jednak wcześniej przekazać poprzez Rosettę.

ESA będzie podawała kolejne informacje o Philae w miarę analizy odebranych danych.

(ESA)

4 komentarze

  1. Szanowny tłumaczu. W watach nie mierzy się energii. Źle przetłumaczył pan oryginalny tekst, gdzie słowem nie było o energii. Trzeba wrócić do gimnazjum po naukę.