Philae odnaleziony?

0

Czy sondzie Rosetta udało się odnaleźć lądownik Philae? Analiza małego obszaru wskazuje na obecność małego obiektu, którym może być Philae.

Dwunasty listopada 2014 to historyczny dzień dla podboju kosmosu. Tego dnia doszło do lądowania – a tak naprawdę trzech – lądownika Philae na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Była to pierwsza w historii próba lądowania na komecie i miała ona bardzo zaskakujący przebieg.

Pierwsze z lądowań nastąpiło tego dnia o godzinie 16:34 CET (potwierdzenie tego lądowania dotarło do Ziemi o 17:03 CET). Okazało się, że Philae się odbił, i następnie poruszał nad kometą przez niemal dwie godziny. Drugie lądowanie nastąpiło o godzinie 18:25 CET, a ostatnie o 18:31 CET. To ostateczne miejsce lądowania znajduje się około kilometr od miejsca pierwszego odbicia. Naukowcy nie są do końca pewni, w którym miejscu wylądował Philae, ale w grudniu zeszłego analiza danych sugerowała dwa potencjalne obszary, z których większy ma długość około 350 metrów i szerokość 30 m. Późniejsze analizy zredukowały ten obszar do jednego rejonu o długości około 160 metrów i szerokości zaledwie 16 metrów. Te rejony były następnie fotografowane przez kamerę OSIRIS znajdującą się na pokładzie sondy Rosetta.

Prawdopodobny obszar lądowania Philae, na podstawie danych z instrumentu CONSERT / Credits - ESA/Rosetta/Philae/CONSERT

Prawdopodobny obszar lądowania Philae, na podstawie danych z instrumentu CONSERT / Credits – ESA/Rosetta/Philae/CONSERT

Do dziś, pomimo prób łączności i różnych sesji obserwacyjnych nie udało się odnaleźć Philae. Łącznie Rosetta zaobserwowała 5 potencjalnych kandydatów, wyeliminowanych po szczegółowych analizach. Piąty zarejestrowany mały szczegół powierzchni 67P jest intrygujący i znajduje się nieopodal obszaru, w którym powinien osiąść lądownik. Ten szczegół wyróżnia się dużą jasnością względem okolicznego terenu. Poniższe nagranie prezentuje zbliżenie na ten szczegół powierzchni.

Czy to Philae? Obraz z instrumentu OSIRIS oraz elipsa prawdopodobnego obszaru lądowania Philae, na podstawie danych z instrumentu CONSERT / Credits – European Space Agency, ESA

Oczywiście, w okolicy i wewnątrz prawdopodobnej strefy lądowania Philae znajduje się kilka jaśniejszych punktów, jednak wiele z nich zależy od kwestii położenia względem Słońca. Dlatego analizie poddawano zdjęcia, które zostały wykonane przez sondę Rosetta w tych samych warunkach oświetleniowych. W wyniku tych prac wykryto ten interesujący szczegół powierzchni 67P. Zdjęcia wykonano 22 października (przed lądowaniem) oraz 12 i 13 grudnia 2014 (po lądowaniu).

Jasny szczegół powierzchni, którego nie było przed lądowaniem Philae / Credits - ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Jasny szczegół powierzchni, którego nie było przed lądowaniem Philae / Credits – ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Naukowcy z francuskich Laboratoire d’Astrophysique de Marseille i Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie są przekonani, że wykryty szczegół jest rzeczywistym istniejącym na powierzchni komety. Nie jest jednak pewne, że to Philae. Jest także możliwe, że wskutek różnych procesów właśnie w tym rejonie nastąpiło odsłonięcie świeżego materiału z wnętrza komety.

Z uwagi na rosnącą aktywność 67P, która się zbliża do peryhelium, nie planuje się bliskich przelotów Rosetty nad kometą. Po momencie największego zbliżenia – jeśli aktywność 67P nie wzrośnie – są możliwe takie przeloty.

Nadal nie nawiązano kontaktu z Philae, choć naukowcy wciąż mają nadzieję, że to się może udać. Warunki oświetleniowe dla regionu lądowania są obecnie coraz lepsze i jest możliwe, że lądownikowi uda się naładować swoje baterie.

Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

(PFA, ESA)

Comments are closed.