Misja ESA wykryła, że wcześniej stabilny rejon Antarktyki zaczął gwałtownie tracić swoją pokrywę lodową.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Badanie pokazuje, że od 2009 roku wiele lodowców w południowej części Półwyspu Antarktycznego, choć nic na to wcześniej nie wskazywało, zaczęło tracić około 60 km3 lodu rocznie, przez co region ten ma obecnie jeden z największych wkładów w podnoszenie się poziomu mórz na Antarktydzie. W ciągu ostatnich 6 lat półwysep oddał do oceanu 300 kmwody, niektóre z lodowców na wybrzeżu kurczą się nawet o 4 metry rocznie.

Do roku 2009 750-kilometrowe południowe wybrzeże Półwyspu Antarktycznego nie wykazywało żadnych zmian.

Ubytek lodu w południowej części Półwyspu Antarktycznego od 2009 sięgnął nawet 30 metrów / Credit: University of Bristol

Ubytek lodu w południowej części Półwyspu Antarktycznego od 2009 sięgnął nawet 30 metrów / Credit: University of Bristol

„Zdaje się, że około roku 2009 topnienie lodowców i lądolodu przekroczyło punkt krytyczny powodujący gwałtowny ubytek lodu”, wyjaśnia dr Bert Wouters z Uniwersytetu w Bristolu, kierownik badań.

„Jak na ironię: ponieważ wcześniej południowa część półwyspu nie wykazywała zmian, jest ona raczej słabo poznana w porównaniu do innych regionów Antarktyki”.

Badanie obejmuje pięć lat pomiarów wykonywanych przez „lodową” misję ESA, CryoSat. Wykorzystywała ona nowoczesny radarowy wysokościomierz do dokładnego pomiaru zmian wysokości lodu, co pozwoliło naukowcom niezwykle precyzyjnie zmierzyć jego objętości.

Ubytek lodu w tym regionie był tak duży, że satelita GRACE, należący do NASA, wykrył nawet niewielkie zmiany w ziemskim polu grawitacyjnym.

Więcej na polskich stronach ESA.

2 komentarze

  1. W czerwcowym “Świecie Nauki” jest o przyczynach tego stanu rzeczy. Okazuje się, że w rejonach mórz arktycznych występują wielkie fale… jedna z zarejestrowanych miała 8 m.wysokości.

  2. 60 km3 wody to 0,0000045% objętości oceanów i mórz na ziemi (4,5 milionowej części procenta objętości)!!!
    Na pewno woda zaleje wszystko:-)