Aplikacje konkursu Galileo Masters podbijają rynki

0

Zastanawiasz się nad swoim pomysłem na konkurs Galileo Masters 2015? Szukasz dziedzin, w których może być wykorzystana nawigacja satelitarna? W celu inspiracji przedstawiamy przegląd zwycięskich aplikacji z poprzednich edycji konkursu, które podbijają rynki.

Precyzyjne rolnictwo

Połączenie globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) i Systemów Informacji Geograficznej (GIS) sprawiło, że możemy dziś mówić o stopniowym wdrażaniu precyzyjnego rolnictwa. Technologia pozwoliła osiągnąć najefektywniejszą jak do tej pory analizę danych geoprzestrzennych.

Intelligent Precision Farming to zwycięski projekt z brytyjskiej edycji konkursu w 2014 r., w ramach którego zaproponowano system umożliwiający planowanie położenia gospodarstw i mapowanie pól, pobieranie próbek gleby, czy nawigowanie ciągników.

Korzystając z Intelligent Precision Farming rolnicy nie mają problemów z użytkowaniem swoich maszyn w czasie niekorzystnych warunków pogodowych, tj. w deszczu, mgle, czy o zmroku. Ponadto zidentyfikowane obszary o uszkodzonych plonach można zabezpieczyć dokładną ilością środków chemicznych, oszczędzając przy tym czas i pieniądze rolników.

Czy w Polsce wdrażane są już rozwiązania z obszaru precyzyjnego rolnictwa? Warto to sprawdzić i przy okazji zastanowić się czy polskie rolnictwo nie wymaga innych rozwiązań (w odniesieniu do rolnictwa w Wielkiej Brytanii).

Nawigacja rowerowa

Wydawać by się mogło, że w domenie komunikacji miejskiej uczynione zostało już niemal wszystko. Nic jednak bardziej mylnego. Twórcy aplikacji BikeCityGuide i jednocześnie zwycięzcy austriackiej edycji konkursu w 2012 r. udowodnili, że istnieje wciąż duże pole do manewru.

Austriacy zaproponowali prostą aplikację rowerową umożliwiającą wytyczenie trasy podczas jazdy na rowerze. W porównaniu do innych nawigacji, BikeCityGuide proponuje trasy wiodące przez ścieżki rowerowe, a w przypadku ich braku przez rzadziej uczęszczane drogi. Aplikacja jest dostępna w AppStore i Google Play.

Dzięki prostej instalacji na telefon możemy szybko dotrzeć do celu, omijając zatłoczone od samochodów miejsca. Menu aplikacji zapewnia przede wszystkim nawigację rowerową. W opcjach znajdują się także licznik rowerowy i zwiedzanie najciekawszych zabytków w okolicy. Warto wspomnieć, że dostępne są wygodne uchwyty, który zabezpieczają telefon w czasie jazdy.

Czy aplikacje dotyczące komunikacji miejskiej w polskich miastach wymagają innego spojrzenia na ich funkcjonalności? Zdecydowanie warto się głębiej zastanowić, w końcu coraz większa część społeczeństwa aktywnie wykorzystuje rowery!

Ratownictwo

W 2014 r. międzynarodową edycję Galileo Masters wygrał bawarski zespół, który zaproponował wykorzystanie architektury sieciowej. Technologia umożliwia zmniejszenie budowanych odbiorników sygnałów systemu nawigacyjnego Galileo z jednoczesną większą precyzją usług PRS (Public Regulated Service).

System został skonstruowany z przeznaczeniem dla służb ratunkowych: policji, straży pożarnej, czy ratowników medycznych. Koncepcja przyczyniła się do znacznego obniżenia kosztów korzystania z systemu PRS.

Poza 20 000 euro nagrody głównej, bawarski zespół zwyciężył w regionalnej edycji oraz uzyskał nagrodę specjalną European Satellite Navigation Competition, ufundowaną przez niemieckiego Ministra Infrastruktury i Transportu oraz Ministra Gospodarki .

“Sportowy Kinexon”

Kinexon to zwycięska aplikacja z 2013 r., która pozwala monitorować sportowców z precyzyjną dokładnością. Niemieccy naukowcy zaproponowali rozwiązanie składające się z małego sensora umieszczonego na ciele sportowca lub jego sprzęcie, nazwanego Kinexon Cell.

Sensor w urządzeniu umożliwia zmierzenie dokładnej pozycji zawodnika oraz pracy jego organizmu. Dopełnieniem sensora jest Kinexon App, który przechowuje dane pochodzące z urządzenia oraz poddaje je analizie. Wszystkie dane gromadzone są w chmurze, co umożliwia korzystanie z narzędzia poprzez urządzenia mobilne.

Aplikacja Kinexon może znaleźć zastosowanie w wielu sportowych dyscyplinach, tj. tenis, piłka nożna, czy football amerykański. Dużym atutem Kinexona jest opcja monitoringu wysiłku zawodników, która pozwoli minimalizować ryzyko kontuzji, ale także dokonywać zmian strategii przyjętej przez trenera.

MobiAssist

Twórcy aplikacji MobiAssist, zwycięzcy brytyjskiej edycji z 2007 r., zaproponowali rozwiązanie umożliwiające zdalne sterowanie i zarządzanie urządzeniami działającymi z systemami BlackBerry, Windows Mobile oraz CE Smartphone. Narzędzie w łatwy sposób pomaga użytkownikowi końcowemu, który ma problemy ze swoim komputerem.

MobiAssist pozwala zdalnie zarządzać, konfigurować oraz monitorować urządzenia pozostające pod obsługą aplikacji. Daje także szansę na bieżące sprawdzanie stanu technicznego urządzeń, co umożliwia wyłapywanie błędów i szybkie usuwanie awarii.

Co więcej, aplikacja może monitorować i zarządzać kontami użytkowników, a także zaszyfrowywać dane, które są przekazywane bezprzewodowo. MobiAssist służy wsparciu mobilnych pracowników oraz klientów na całym świecie.

Nawigacja satelitarna otwiera drzwi niezliczonym zastosowaniom. Zdrowie, rolnictwo, usługi publiczne i społecznościowe, sport, ochrona, bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich. Czekamy na Twoje pomysły wykorzystania systemu GNSS. Nagroda główna na etapie ponadregionalnym wynosi 20 000 euro, a w polskiej edycji łącznie 10 000 zł.

Oprócz nagród finansowych finaliści otrzymują kompleksową pomoc przy komercjalizacji swoich pomysłów w postaci inkubacji, mentoringu oraz szkoleń. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do końca czerwca. Należy pamiętać, że do czasu ostatecznego zamknięcia konkursu przesłane pomysły można jeszcze modyfikować.

Partnerami konkursu są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja KosmicznaAstri Polska, GMV Innovating Solutions, ITTI i Hertz Systems.

Sponsorami nagród są: Business Link, NaviGate i PCPD. Współorganizatorem inicjatywy jest Black Pearls VC. Oficjalnym organizatorem polskiej edycji jest gdańska firma Blue Dot Solutions.

Więcej informacji www.galileo-masters.pl

Comments are closed.