Zbliżająca się relokacja modułu PMM

1

Na 27 maja zaplanowano relokację modułu PMM na ISS. Jest to element przygotowań do przyjęcia wielu komercyjnych pojazdów.  

Moduł Permanent Multipurpose Module (PMM) został zamontowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w marcu 2011 roku podczas misji wahadłowca STS-133.

Wcześniej ten PMM służył jako jeden z trzech modułów logistycznych MPLM (Multi-Purpose Logistics Module), za pomocą których na Stację wahadłowce dowoziły zapasy, eksperymenty i części zamienne. Ten moduł, znany także jako Leonardo, został w 2010 roku przystosowany do stałego pobytu na orbicie. Leonardo łącznie siedem razy odbył podróż na orbitę zanim został przyłączony do ISS. W przystosowaniu Leonardo do pobytu na orbicie wykorzystano części innego modułu MPLM.

PMM jest “piwnicą” Stacji Kosmicznej – to właśnie wewnątrz tego modułu przechowuje się dużą część sprzętu i zapasów. PMM także jest wypełniany zbędnym sprzętem i śmieciami, zanim się ten ładunek przeniesie do jednego z pojazdów opuszczających ISS. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń wewnątrz Stacji rola PMM jest bardzo ważna i dlatego NASA zadecydowała o instalacji tego modułu pod koniec programu wahadłowców.

PMM został zainstalowany do nadirowego węzła modułu Unity. W tym położeniu PMM pozostał przyłączony do Stacji przez kolejne cztery lata. Sytuacja zmieni się 27 maja, gdy PMM zostanie przeniesiony do przedniego (względem ruchu orbitalnego) węzła modułu Tranquility. Relokacja zostanie wykonana za pomocą ramienia robotycznego znajdującego się na Stacji (SSRMS).

Animacja prezentująca relokację modułu PMM / Credits – NASA

Relokacja ma związek z nadchodzącymi zmianami w sposobie dostarczania ludzi i ładunku na ISS. Już teraz duża część sprzętu jest dostarczania na Stację za pomocą dwóch amerykańskich komercyjnych pojazdów: kapsuły Dragon i statku Cygnus*. Prawdopodobnie od 2017 roku na ISS będą latać dwie komercyjne kapsuły załogowe: Dragon V2 oraz CST-100.

Większa ilość pojazdów, które będą obsługiwały ISS oznacza potrzebę przygotowania większej ilości węzłów cumowniczych do używania. Między innymi dlatego na 27 maja zaplanowano relokację modułu PMM: w przyszłości nadirowy węzeł cumowniczy Unity będzie używany do przyłączania różnych pojazdów.

Zamknięcie włazów pomiędzy Unity a PMM nastąpi 26 maja. Dzień po relokacji, 28 maja, zostaną otwarte włazy pomiędzy PMM a Trianquility.

Na tym się nie zakończy przygotowywanie ISS do przyjęcia nowych pojazdów. O ile bezzałogowe pojazdy będą nadal przyłączane do Stacji za pomocą SSRMS, o tyle załogowe kapsuły z astronautami na pokładzie będą aktywnie cumować. Aby było to możliwe, podczas siódmego i dziewiątego lotu zaopatrzeniowego bezzałogowego pojazdu Dragon na ISS zostaną dostarczone mechanizmy o nazwie International Docking Adapter (IDA). Mechanizmy IDA zostaną przyłączone do adapterów Pressurized Mating Adapters (PMA) 2 i 3. Z tych PMA w przeszłości korzystały wahadłowce.

Od 2017 roku na ISS astronauci będą latać trzema pojazdami: dwoma amerykańskimi komercyjnymi kapsułami oraz rosyjską kapsułą Sojuz. Pozwoli to na większą elastyczność w wykonywaniu misji załogowych na ISS.

* Ten drugi typ pojazdów zaopatrzeniowych aktualnie nie dostarcza ładunku, gdyż w październiku 2014 roku doszło do eksplozji rakiety Antares podczas startu.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Mam pytanie o lot Dragona CRS-6 z IDA. Ta misja ma “posprzątać” po ostatnim Progressie tzn. dowieźć część rzeczy, których nie dowiózł statek rosyjski. To nie wpłynie na obecność tego sprzętu w ładowni Smoka?