Przeprowadzono pierwszy test napędu fotonicznego, z użyciem wiązki laserowej.

Firma Y. K. Bae ogłosiła przeprowadzenie pierwszego testu napędu fotonowego, z użyciem wiązki laserowej – Photonic Laser Thruster (PLT – fotoniczy silnik laserowy).

W ramach testu rozpędzono 450-gramowy model statku kosmicznego za pomocą wiązki laserowej dającej ciąg 1,1 mN. Wiązka wymagała przedtem 400-krotnego wzmocnienia. Statek poruszał się po dwumetrowym torze powietrznym, symulującym warunki mikrograwitacji. Test przeprowadzono w pomieszczeniu o podwyższonej czystości.

Poruszanie 450-gramową platformą pokazało użyteczny stosunek mocy do siły ciągu napędu PLT”, zauważa dr Claude Phipps, nadzorujący badania. „W przyszłości mogą to być [rezonansowe] wnęki optyczne szerokie na kilometr, składające się z prezycyjnie ustawionych zwierciadeł, umożliwiające manewrowanie oddalonymi od siebie statkami kosmicznymi, czy też umożliwiające wysyłanie formacji satelitów bez własnego napędu”.

Test miał symulować napędzanie jedno statku przez drugi, i obejmował także spowalnianie i zatrzymywanie.

Projekt prowadzony przez Y. K. Bae jest finansowany z grantu NASA (program Innovative Advanced Concepts). Firma pracuje obecnie nad większą wersją swojego napędu PLT a także nad jego wersją, która miałaby polecieć w kosmos i tam zademonstrować swoje działanie w zakresie lotów w formacji i utrzymywania pozycji małego satelity.

(SPX, SD)

Comments are closed.