LightSail-1 nawiązał łączność z Ziemią po 8 dniach ciszy.

1

Po wystąpieniu błędu w oprogramowaniu LightSail-1, naładowana cząstka promieniowania kosmicznego spowodowała reset komputera pokładowego przywracając łączność z satelitą.

LightSail jest jednym z pierwszych satelitów, którego ruch na orbicie będzie napędzany pędem fotonów docierających ze Słońca. Ciśnienie wywierane przez fotony odbijające się od żagla jest znikome, aczkolwiek stałe, dzięki czemu satelita może rozwinąć naprawdę duże prędkości. W przyszłości ten rodzaj napędu może zrewolucjonizować sposób w jaki sondy eksploracyjne będą przemierzać nasz Układ Słoneczny.

Projekt organizacji Planetary Society zaowocował stworzeniem satelity standardu CubeSat 3U, który został zbudowany przez Stellar Exploration Inc. i był testowany przez Ecliptic Enterprises Corporation. Po udanym starcie 20 maja i odseparowaniu od rakiety Atlas V satelita przez najbliższy czas będzie przeprowadzał liczne testy wszystkich podzespołów. Cały projekt ma na celu zbadanie działania mechanizmu otwierania mylarowego żagla o powierzchni 32 m2 w przestrzeni kosmicznej, oraz prześledzenie faktycznej wydajności napędzania satelity światłem słonecznym.

Kilka dni po rozpoczęciu misji na orbicie, błąd w oprogramowaniu komputera pokładowego spowodował utratę łączności z satelitą. Pomimo usilnych starań techników nie udało się zdalnie naprawić błędu, i jedynym rozwiązaniem problemu był reset komputera. W jednej z wypowiedzi odnośnie działania satelity Bill Nye przypomniał, że „W przestrzeni kosmicznej nie ma nikogo, kto mógłby nacisnąć przycisk reset”, dlatego też wszystkim pozostało czekać na przypadkową naładowaną cząstkę krążącą po Wszechświecie, która po uderzeniu w elektronikę maszyny spowodowałaby jej reset. Po 8 dniach niepewności LightSail odżył i znów zaczął przesyłać dane na Ziemię.

Obecnie zespół stara się określić dokładną pozycję satelity i usprawnić łączność. Planowane są kolejne restarty komputera pokładowego, aby zminimalizować wystąpienie błędów w przyszłości. W tym momencie priorytetem zespołu jest jak najszybsze otworzenie żagla słonecznego, jednak dokładny plan działania zostanie dopiero omówiony.

Jeśli testy zostaną zakończone sukcesem, to w 2016 roku można się spodziewać startu jeszcze ambitniejszej misji. Na orbitę ok. 700 km zostanie wysłany LightSail-2 umieszczony w środku większego satelity, Prox-1. Po rozłączeniu się satelitów Prox-1 uwieczni na zdjęciach moment otwarcia żagla słonecznego, a następnie automatycznie bliży się do LightSail-2 by nawiązać z nim bezpośrednią łączność. Satelity mają zostać wyniesione na orbitę na rakiecie Falcon Heavy firmy SpaceX.

1 komentarz