Legendary Rover wygrywa URC 2015!

3

Polski łazik Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej wygrał zawody University Rover Challenge 2015!

University Rover Challenge (URC) to zawody dla zespołów studenckich związane z łazikami. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają do USA, na pustynię w stanie Utah, gdzie rywalizują ze sobą. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society.

Polskie zespoły studenckie od lat uczestniczą w URC z bardzo dobrymi wynikami.  W 2011 roku zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej. Dwa lata później łazik Hyperion, także z Politechniki Białostockiej, zdeklasował wszystkie inne zespoły oraz uzyskał najwyższy wynik w historii URC – 493 punktów na 500 możliwych. W 2014 roku URC wygrał łazik Hyperion II z Politechniki Białostockiej a trzecie miejsce przypadło zespołowi Legendary II z Politechniki Rzeszowskiej.

W 2015 roku w URC udział wzięło pięć polskich zespołów a łącznie do zawodów zgłoszono 23 drużyny z całego świata. Zawody odbyły się pomiędzy 28 a 30 maja. I tym razem studenci z Polski uzyskali świetne wyniki w URC.

Łazik Lengedary Rover / Credits - Politechnika Rzeszowska, zespół Legendary Rover

Łazik Lengedary Rover / Credits – Politechnika Rzeszowska, zespół Legendary Rover

Zawody URC 2015 wygrał zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej. Łącznie łazik uzyskał 459,8 punktów na 500 możliwych. Drugie miejsce przypadło amerykańskiemu zespołowi BYU Mars Rover (370,8 punktów). Na trzecim miejscu uplasował się polski zespół łazika Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (363,8 punktów). Inne polskie łaziki także uzyskały bardzo dobre wyniki: na czwartym miejscu znalazł się #next z Politechniki Białostockiej (343,9 punktów), na szóstym PCz z Politechniki Częstochowskiej (308,5 punktów), na ósmym ERIS Project ARES Rover z Politechniki Warszawskiej (250 punktów).

Prace nad łazikiem Legendary – film z marca 2015 / Credits – SknlPrz

Świetne wyniki w URC przełożyły się także na organizację europejskiej edycji tych zawodów. 5 i 6 września w Polsce, pod Kielcami odbędą się zawody European Rover Challenge (ERC), do których zgłosiło się aż 30 zespołów z całego świata.

Łazik Lengedary Rover / Credits - Politechnika Rzeszowska, zespół Legendary Rover

Łazik Lengedary Rover / Credits – Politechnika Rzeszowska, zespół Legendary Rover

3 komentarze

  1. Aegis Maelstrom on

    Gratulacje!

    Świetnie byłoby przeczytać relację uczestników, w tym np. info na ile rośnie poziom z roku na rok (i stopień trudności), czy np. gorszy wynik Politechniki Białostockiej do niedostatki nowej maszyny czy też trudność i konkurencja rosną aż tak, itd. itp.

    Oraz inne ważne pytanie – co z tych zawodów wynika? Tylko propozycje pracy, czy też te rozwiązania trafiają do projektów np. NASA? 🙂

    • Jakieś koncepcje NASA pewnie podpatruje, ale trzeba przyznać, że najwięcej pożytku z takich pojazdów będzie na Ziemii.