Wostocznyj pod nadzorem wojskowym

2

Budowa kosmodromu Wostocznyj ma 4 miesiące opóźnienia. Teraz przeszła pod zarząd wojskowy.

Nieustają komplikacje na placu budowy nowego rosyjskiego ośrodka kosmicznego. W środę 1 kwietnia władze centralne zadecydowały, że nadzorem budowy kosmodromu zajmie się teraz wojsko – Centrum Kontroli Obrony Narodowej.

Decyzja zapadła w związku z ujawnieniem kolejnych nieprawidłowości w zarządzaniu budową ośrodka. Budową, która, według Roskosmosu, boryka się z czteromiesięcznym opóźnieniem. Roskosmos zalega z wypłatami dla 5700 osób zaangażowanych w projekt.

Wicepremier Dimitrij Rogozin wskazał, że w budowę zaangażowanych jest za mało zasobów, także ludzkich. Dlatego też „trzeba użyć wszystkich zasobów departamentu konstrukcji specjalnego przeznaczenia, ministerstwo obrony i Roskosmosu, aby posprzątać ten bałagan”, mówił Rogozin.

Budowa kosmodromu trwa od 2010 roku i powinna zakończyć się w tym roku. Również na rok 2015 planowany był pierwszy lot bezzałogowy z kosmodromu, ale data ta wydaje się być zagrożona. Pierwszy lot załogowy planowany jest trzy lata później. Budowa borykała się z różnymi problemami, w tym ze złym zarządzaniem, malwersacjami, i klęskami żywiołowymi.

2 komentarze

  1. pierwszy start bezzałogowy ma się odbyć jeszcze w tym roku. W 2018r start rakiety z załogą.