Startup Weekend Space 2015

0

Pomiędzy 10 a 12 kwietnia w Bremie odbył się Startup Weekend Space, w którym uczestniczyli przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net.


W ostatnich latach obserwujemy rosnącą ilość nowych firm w sektorze kosmicznym, zarówno w branży upstream (technologie wykorzystywane przy misjach kosmicznych) jak i downstream (m.in. produkty i usługi wykorzystujące dane satelitarne). Takie powstające firmy noszą nazwę “start-up” i często cechują się dużym dynamizmem oraz oryginalnym podejściem do komercyjnej działalności. W ślad za rosnącą liczbą nowych firm tego typu sektorem kosmicznym zainteresowały się także fundusze inwestycyjne, w tym i w Polsce. Organizowane są także wydarzenia dla start-upów oraz dla ludzi rozpatrujących założenie swojej firmy.

Pomiędzy 10 a 12 kwietnia w Bremie odbyło się wydarzenie o nazwie “Startup Weekend Space”. Brema to miasto silnie związane z sektorem kosmicznym – mają tam swoje siedziby ważne europejskie firmy tego przemysłu, m.in. Airbus oraz OHB. Na miejscu znajduje się również placówka Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz wieża zrzutu ZARM służąca do badań w mikrograwitacji.

Na “Startup Weekend Space” do Bremy przybyło wiele osób z ponad dwudziestu krajów, nie tylko z Europy, ale także z USA, Indii, Egiptu i wielu innych państw. Z Polski na to wydarzenie przyjechało trzech uczestników oraz dwójka mentorów.

Prezentacja Krzysztofa Kanawki o aplikacjach z danych satelitarnych / Credits - Michał Moroz, kosmonauta.net

Prezentacja Krzysztofa Kanawki o aplikacjach z danych satelitarnych / Credits – Michał Moroz, kosmonauta.net

Koncepcja Startup Weekend jest następująca: kilkadziesiąt osób, nie tylko z branż technologicznych, zjeżdża się na weekend do jednego miejsca, gdzie w kilku grupach pracują nad różnymi pomysłami z danej branży. W tym przypadku był to sektor kosmiczny. Każdy może przedstawić swój pomysł i zachęcić do dołączenia do grupy. Oprócz tego uczestnicy konferencji mogą wziąć udział w prezentacjach i warsztatach wprowadzających w różne tematy. W tym roku w Bremie przedstawiciel Blue Dot Solutions sp. z o.o. (właściciel serwisu Kosmonauta.net) zorganizował warsztaty o kosmicznych aplikacjach, związanych z nawigacją satelitarną, telekomunikacją oraz obserwacjami Ziemi. Ponadto, warsztaty dotyczące komunikacji biznesowej zostały przygotowane przez przedstawicielkę z gdańskiego funduszu inwestycyjnego Black Pearls VC.

Ze wszystkich pomysłów uczestnicy Startup Weekendu wybierają najciekawsze poprzez głosowanie. To wszystko dzieje się pierwszego dnia tego wydarzenia. Dziesięć pomysłów, które zebrało najwięcej głosów jest potem przez weekend tworzonych przez zespoły.  Do dyspozycji zespołów byli mentorzy, od których można było zasięgnąć informacji oraz wsparcia merytorycznego.

Przez większą część soboty zespoły pracowały nad swoimi pomysłami, starając się je przekuć na rozwiązania z komercyjnym potencjałem. W tym samym czasie do dyspozycji zespołów byli mentorzy. Zakres pomysłów był szeroki: od nowych materiałów dla satelitów, poprzez nowe interfejsy i standardy, aż do wykorzystywanie danych satelitarnych i usługi związane z sektorem kosmicznym.

W niedzielę, 12 kwietnia, wszystkie zespoły pracowały nad końcowymi prezentacjami. Te prezentacje był oceniane przez sędziów, także zaproszonych na Startup Weekend Space. Wśród sędziów znaleźli się m.in. przedstawiciele kilku europejskich funduszy inwestycyjnych, eksperci z kilku znanych firm z sektora kosmicznego oraz eksperci prawa.

Uczestnicy Startup Weekend Space / Credits - Organizatorzy Startup Weekend Space

Uczestnicy Startup Weekend Space / Credits – Organizatorzy Startup Weekend Space

Tegoroczny Startup Weekend Space w Bremie wygrał zespół “USB-i”, który zaproponował nowy interfejs typu Plug&Play dla satelitów. Sędziowie zadawali dużo pytań temu zespołowi, który jednak potrafił się merytorycznie wybronić i rzeczowo wyjaśnić dużą cześć wątpliwości. Po odebraniu nagrody jeden z przedstawicieli tego zespołu powiedział, że zamierzają kontynuować prace nad tym pomysłem. Jest zatem szansa, ze w Europie niebawem powstanie kolejna firma sektora kosmicznego.

Organizatorzy tego wydarzenia  / Credits - Space Startup Weekend

Organizatorzy tego wydarzenia / Credits –  Startup Weekend Space

Trzeba podkreślić, że wiele pomysłów prezentowało bardzo wysoki poziom, i można sądzić, że część zespołów dalej będzie rozwijało swoje pomysły. W integracji zdecydowanie pomagała przyjazna atmosfera oraz inspirujące przemówienia przedstawicieli m.in. PlanetLabs oraz Zero2Infinity.

Równolegle ze Startup Weekend Space w Bremie odbyło się podobne wydarzenie w Szanghaju w Chinach. Europejscy mentorzy wsparli swoją wiedzą chińskie zespoły, które w dużej części były złożone z osób spoza Chin.

Organizatorzy Startup Weekend Space już planują powtórzyć wydarzenie w przyszłym roku. Na pewno ponownie się tam pojawimy!

Share.

Comments are closed.