Problemy Progressa M-27M (28.04.2015)

1

Po dzisiejszym starcie Progress M-27M został umieszczony na wstępnej orbicie, ale statek wykazuje niekontrolowane obroty. Istnieje ryzyko utraty tej jednostki i spłonięcia w atmosferze.

28 kwietnia o godzinie 09:09 CEST nastąpił start rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1a z bezzałogowym pojazdem zaopatrzeniowym Progress M-27M (Progress 59). Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Przeznaczeniem tego Progressa była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) – na pokładzie statku znajduje się ponad 2 tony ładunków, m.in. jedzenia i paliwa. Lot do ISS miał trwać mniej niż sześć godzin.

Start Progressa M-27M – 28.07.2015 / Credits – Roskosmos, SpaceVids.tv

Był to drugi start statku Progress przy wykorzystaniu rakiety Sojuz w wersji 2.1a. Wcześniejsze loty Progressów odbywały się za pomocą rakiety Sojuz w wersji U. Sojuz-2.1a pozwala na wyniesienie większej ilości ładunku na pokładzie Progressa.

Ze wstępnych informacji wynikało, że Progress M-27M został umieszczony na złej wstępnej orbicie o wysokości około 123 km x 306 km. Byłaby to znacząco inna orbita od tej planowanej, która miała mieć parametry 193 plus minus 2 km x 238 plus minus 5 km. Te informacje jednak nie zostały potwierdzone i najprawdopodobniej statek znajduje się na wstępnej, nominalnej orbicie.

Większym problemem jest wysoce utrudniony kontakt ze statkiem oraz wykazywane od samego początku braki w podstawowych aktywnościach, wykonywanych zwykle automatycznie po starcie. Rozwinęły się tylko niektóre z anten systemu Kurs. Co gorsze, prawdopodobnie nie rozwinęły się też wszystkie anteny nawigacyjne oraz nastąpiły usterki w systemie kontroli orientacji. Ten ostatni problem przejawia się popadnięciem statku w niekontrolowany obrót w jednej osi, co obrazuje poniższe nagranie.

Aktualizacja: Rosjanie przeprowadzą próbę manualnego odzyskania kontroli nad statkiem (tryb pracy o nazwie TORU). Możliwość komunikacji ze statkiem istnieje jedynie poprzez rosyjskie, naziemne stacje, co utrudnia rozwiązanie problemu. Najbliższy przelot statku Progress nad Rosją odbędzie się w nocy z 28 na 29 kwietnia i to najprawdopodobniej właśnie wtedy przeprowadzoną zostaną opisane próby. Więcej informacji na temat postępów sytuacji na Polskim Forum Astronautycznym.

Progress M-27M doświadcza wyraźnie znacznego obrotu wokół jednej z osi / Credits – Roskosmos, SpaceVids.tv

Progress M-27M miał całkowitą masę startową 7300 kilogramów. Z tego 1400 kilogramów to ładunek w formie sprzętu, żywności, eksperymentów i zapasów dla ISS.

1 komentarz

  1. Ciekaw jestem jak oni chcą go ustabilizować ręcznie z ziemi. Historia już pokazała wielokrotnie, że taki manewr nie jest prosty nawet z wnętrza statku 🙂