MRO kolejny raz przełączyła się na komputer zapasowy

0

10-letnia sonda MRO po raz kolejny korzysta z komputera zapasowego.

W środę 8 kwietnia sztuczny satelita Marsa, amerykańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) dokonała awaryjnego przełączenia się na komputer zapasowy. Zdarzenie zakłóciło zaplanowane obserwacje naukowe.

Przełączenie się spowodowało również przejście sondy w stan bezpieczny, z zachowaniem zasilania i łączności z Ziemią. Według obsługi sondy, statek powróci do normalnych działań w ciągu kilku dni. Technicy będą szukać przyczyny wyłączenia się sondy w dziennikach (logach) jakie oprogramowanie statku pozostawia, gdy znajdzie się w sytuacji zmuszającej je do skorzystania z drugiego komputera pokładowego.

Jest to już szósta taka sytuacja w historii misji. Pierwszy raz MRO skorzystała z komputera zapasowego (tzw. “B”) w 2007 roku. Ostatni raz miało to miejsce w 2014 roku, dwukrotnie.

Mars Reconnaissance Orbiter krąży wokół Marsa od 10 marca 2006 roku. Do dzisiaj zwróciła więcej danych niż wszystkie misje międzyplanetarne w historii razem wzięte, zbliżając się do liczby 250 terabitów. Misję sondy przedłużono po raz 4 w 2014 roku. Prócz badań naukowych MRO używana jest także do wyznaczania miejsc lądowania przyszłych misji marsjańskich a także do przekazywania łączności między Ziemią a łazikami marsjańskimi.

(NASA)

Comments are closed.