Lockheed Martin otrzymał od Arabsata zamówienie na dwa satelity telekomunikacyjne.

Arabsat, operator satelitarny z Arabii Saudyjskiej, poinformował 28 kwietnia, że wybrał amerykańską firmę Lockheed Martin na wykonawcę dwóch nowych satelitów telekomunikacyjnych.

Zbudowanie i wyniesienie satelitów Arabsat 6A i Hellas-Sat-4/SaudiGeoSat-1 będzie kosztowało ok. 650 mln USD. Lockheed zobowiązał się dodatkowo do utworzenia joint-venture z arabską TAQNIA Space, spółką-zależną Saudi Technology Investment and Development (TAQNIA), które to będzie podjąć działania w celu budowy i montażu satelitów na terenie Arabii Saudyjskiej. Lockheed będzie również współpracował z King Abdulaziz City for Science and Technology.

Arabsat 6A będzie oparty o platformę A2100. Ma pracować na pozycji 30,5ºE. Satelita ma zostać wyniesiony rakietą Falcon firmy SpaceX.

Podobnym, również ok. 6-tonowym satelitą opartym o platformę A2100, ma być Hellas-Sat 4/SaudiGeoSat-1. Hella-Sat jest grecką spółką zależną Arabsatu. Satelita ma pracować na pozycji 39ºE. Operatorem startu ma być Arianespace z rakietą Ariane 5.

Oba satelity mają zostać wystrzelone w 2018 roku. Rozszerzoną one flotę operatora, składającą się obecnie z 10 satelitów.

(LM, Arabsat, LM, GSP)

Comments are closed.