Bułgaria krajem współpracującym z ESA

0

Bułgaria podpisała umowę o statusie kraju współpracującego z ESA.

Ósmego kwietnia w Sofii uroczyście podpisano umowę o nadaniu Bułgarii statusu kraju współpracującego z Europejską Agencją Kosmiczną (European Cooperating State Agreement). To dziesiąta taka umowa w historii ESA.

Umowę podpisał bułgarski minister gospodarki Bożidar Łukarski i dyrektor ESA ds. przemysłu, przetargów i działań prawnych Eric Morel.

Bułgaria aktywnie uczestniczyła w radzieckim programie Interkosmos, przygotowując eksperymenty i osprzęt dla kilkunastu satelitów i rakiet. Z okazji 1300 lat państwowości w 1981 roku przygotowała dwie misje satelitarne: Interkosmos-Bulgaria-1300 i Meteor-Priroda. Bułgarska Akademia Nauk miała udział w ponad 15 instrumentach naukowych na statkach kosmicznych, bezzałogowych i załogowych.

Bułgaria ma też dwóch kosmonautów. Georgija Iwanowa (misja Sojuz 33, 10-12 kwietnia 1979) i Aleksandra Aleksandrowa (Sojuz TM-4/5 i stacja Mir, 7-17 czerwca 1988).

Wcześniejsza wizyta techniczna ESA zidentyfikowała szereg obszarów, w których Bułgaria może się udzielać: teledetekcja, pogoda kosmiczna, nauki kosmiczne i technologie kosmiczne (obwody zintegrowane, optyka, anteny, elektronika i mikroelektronika).Do 8 kwietnia 2016 roku Bułgaria powinna podpisać program PECS, umożliwiający realizacje zadań i misji kosmicznych w ramach projektów ESA.

(ESA)

Comments are closed.