Airbus Defence and Space zbuduje MERLIN-a

0

Airbus zbuduje MERLIN-a – satelitę z instrumentem lidar do pomiaru stężenia metanu w atmosferze.

Airbus Defence and Space zbuduje MERLIN-a – pierwszego francusko-niemieckiego satelitę do obserwacji Ziemi. MERLIN będzie mierzył stężenia metanu w atmosferze, pomagając zrozumieć zjawisko globalnego ocieplenia. Podobne zadanie ma japoński satelita GOSAT (Ibuki).

W satelicie powstającym w ramach projektu Myriade Evolutions francuskiej agencji kosmicznej CNES zostanie wykorzystana nowa platforma AstroBus-S, stworzona przez Airbus D&S z myślą o małych satelitach do obserwacji Ziemi

Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma kosmiczna, podpisała umowę z CNES na zbudowanie platformy i przeprowadzenie końcowej integracji satelity MERLIN, czyli MEthane Remote sensing LIdar missioN. Od 2020 r. MERLIN będzie mierzył stężenie metanu (CH4), jednego z głównych gazów cieplarnianych, w ziemskiej atmosferze. MERLIN to pierwszy program satelity do obserwacji Ziemi realizowany wspólnie przez francuską (CNES) i niemiecką (DLR) agencję kosmiczną.

MERLIN to jeden z europejskich programów satelitarnych mających na celu badanie gazów cieplarnianych oraz zjawiska globalnego ocieplenia. Za pomocą aktywnego instrumentu typu lidar satelita będzie „sondował” ziemską atmosferę w celu określenia zmian stężeń metanu, który obok ditlenku węgla, w największym stopniu przyczynia się do zmiany klimatu. Aktywny lidar, tj. posiadający własne źródło światła, będzie mógł pracować w dzień i w nocy.

MERLIN to pierwszy satelita instytucjonalny oparty na platformie satelitarnej AstroBus-S, która to została opracowana we współpracy z CNES w ramach francuskiego Planu Inwestycji w Przyszłość (Plan d’Investissements d’Avenir – Myriade Evolutions). Airbus zamierza jej używać na potrzeby satelitów naukowych i optycznej obserwacji Ziemi o masie do 400 kg.

MERLIN ma zostać wyniesiony w grudniu 2019 roku rakietą Vega i pracować co najmniej przez 3 lata.

(Airbus D&S)

Comments are closed.