LISA Pathfinder nabiera kształtów

4

Airbus Defence and Space dostarczył moduł napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder do testów.

Na przełomie lutego i marca Wielką Brytanię opuścił moduł napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder. Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma aerokosmiczna, dostarczyła te moduły do zakładów Industrie Anlagen Betriebs Gesellschaft (iABG) koło Monachium, gdzie zostaną poddane końcowym testom na poziomie systemowym.

Elementy instrumentu TLP sondy LISA Pathfinder

Elementy testowe systemu pomiarowego sondy LISA Pathfinder / Credit: Airbus, ESA

Sonda ma być wyniesiona jeszcze w tym roku przez europejską rakietę Vega z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. LISA Pathfinder to pierwsza misja naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzona przez Wielką Brytanię od czasu wystrzelenia sondy Giotto w 1985 roku. Ostatnim projektem z tak znaczącym zaangażowaniem brytyjskim był lądownik Beagle, część misji Mars Express.

W najbliższych tygodniach moduł naukowy zostanie zintegrowany z instrumentem o nazwie LISA Test Package Core Assembly (LCA), który został zbudowany przez konsorcjum europejskich uniwersytetów, instytutów i firm pod kierunkiem Airbus Defence and Space Germany. Statek przejdzie następnie serię prób środowiskowych, które mają potwierdzić jego zdolność do lotu w kosmosie. Będą to m.in. próby termiczne i akustyczne oraz testy charakterystyk masowych.

LISA Pathfinder

LISA Pathfinder / Credit: ESA, Airbus

Misją sondy LISA Pathfinder jest zbadanie niezwykle precyzyjnych technologii, które zostaną wykorzystane w późniejszym, znacznie większym projekcie pierwotnie nazywanym LISA (Laser Interferometric Space Antenna), czyli obserwatorium fal grawitacyjnych. Do technologii tych należą dwie zawieszone elektrostatycznie „masy testowe” w postaci złotych sześcianów o boku 4,5 cm, połączone interferometrem laserowym, które mogą mierzyć ruchy na odległość jednej stutysięcznej średnicy włosa, oraz silniki tak niewielkich rozmiarów, że na Ziemi potrzeba by ich tysiąca, żeby podnieść kartkę papieru.

W 2013 roku ESA wybrała misję LISA (obecnie eLISA albo NGO) jako swoją trzecią dużą misję kosmiczną (pierwszą jest misja JUICE – sonda jowiańska, a drugą ATHENA – teleskop rentgenowski). Misja eLISA zostanie wyniesiona w czwartej dekadzie XXI wieku. Jej zadaniem będzie detekcja fal grawitacyjnych.

(Airbus DS, ESA)

4 komentarze

 1. Wszystko wygląda bardzo obiecująco. Misja ma za zadanie wykryć istnienie fal grawitacyjnych,które postulowane były jeszcze przez samego Einsteina. Jeśli dobrze pójdzie,to dzięki tej misji rozstrzygnięta zostanie też odwieczna kwestia w jaki sposób powstał nasz Wszechświat (tj. która z dwóch konkurujących ze sobą teorii: teoria oscylujacego wszechświata czy teoria wielkiej kraksy – jest poprawna). Zastanawia mnie tylko jedno,a mianowicie: czas realizacji tej misji. Czy napewno chodzi aż o 4-tą dekadę 21 wieku? Wydaje mi się to bardzo długim czasem na wdrożenie misji. Z tego,co pamietam,to większość,jeśli nie wszystkie misje NASA lub ESA miały czas realizacji maksymalnie 10-letni…
  http://pl.wikipedia.org/wiki/LISA

  • Hubert Bartkowiak on

   Niestety wszystko się zgadza. Obecnie mówi się o roku 2034. Athena w 2028. JUCIE w 2022.

   • Ile kosztuje LISA Pathfinder? Czy aby na pewno misja trzech takich potrzebuje aż tyle funduszy, aby być klasy L?