Yaogan Weixing-25A, B i C na orbicie (galeria)

0

Chiny wyniosły na orbitę trzy wojskowe satelity teledetekcyjne Yaogan Weixing-25.

Nad ranem, w środę 10 grudnia o 20:33 CET, Chińska Republika Ludowa wystrzeliła na orbitę kolejne satelity teledetekcyje serii Yaogan. Statki oznczony numerami 25A, B i C zostały wyniesiony rakietą Chang Zheng 4C z kosmodromu Jiuquan. Był to 201. start rakiety typu Długi Marsz.

Satelity trafiły na orbitę o wysokości ok. 1100 km i nachyleniu 63,41º.

Oficjalne chińskie źródła twierdzą, że Yaogan Weixing-25 (opisywany w liczbie pojedynczej) ma służyć do cywilnych obserwacji Ziemi dla rolnictwa i wsparcia przy katastrofach naturalnych. Według źródeł zachodnich Yaogan Weixing-25 to trzy satelity mające przeznaczenie wojskowe.

Mają one służyć do zwiadu elektronicznego i lokalizacji obcych statków na oceanach, podobnie jak amerykańskie satelity Naval Ocean Surveillance System (NOSS). Wcześniejsze generacje satelitów NOSS operowały w trójkach i można przypuszczać, że Yaogan Weixing-25 ma takie samo przeznaczenie.

Następny start jest zaplanowany na 12 grudnia. Rakieta Atlas 5 wyniesie amerykańskiego satelitę wojskowego NROL-35, najpewniej satelitę zwiadu elektronicznego typu Trumpet Follow-On, z ładunkiem wczesnego ostrzegania SBIRS-3 HEO.

(Xinhua)

Comments are closed.