Sentinel-3 zmontowany

0

Zakończył się etap integracji satelity Sentinel-3, kolejnego statku konstelacji Copernicus.

Po ponad 18 miesiącach prac w zakładach Thales Alenia Space w Cannes zakończono integrację satelity Sentinel-3A, pierwszego z pary satelitów Sentinel-3. Statek, wyposażony już w instrumenty naukowe, przejdzie teraz szereg testów sprawdzających jakość i poprawność wykonania.

Start satelity, na pokładzie rosyjskiej rakiety Rokot z Plesiecka, zaplanowany jest na 2015 rok, gdzie dołączy do pary satelitów obserwacji Ziemi Sentinel-1A i 2A. Sentinel-2A trafi na orbitę wiosną 2014 roku.

Sentinel-3 będzie przenosił zestaw różnorodnych instrumentów pomiarowych: wysokościomierz radarowy, radiometr podczerwieni i spektrometr obrazujący. Przyrządy te będą wykorzystywane do obserwacji i pomiarów mórz i oceanów, ich wysokości temperatury, wiatrów. Zbierane dane znajdą wykorzystanie w takich dziedzinach jak oceanografia, bezpieczeństwo żeglugi, czy ochrona środowiska.

Skompletowanie satelity oznacza, że można teraz przeprowadzić testy działania współpracy wszystkich jego elementów, a także przeprowadzić testy mechaniczne i temperaturowe. Testy wibracyjne, sprawdzające wytrzymałość statku na drgania występujące podczas startu, zostaną przeprowadzone jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

(ESA)

Comments are closed.