Rekord pracy na GEO – koniec misji Inmarsat-2 F2 po ponad 23 latach

0

Inmarsat i Airbus pobiły własny rekord pracy satelity na orbicie geostacjonarnej. Inmarsat-2 F2 pracował 23,5 roku.

Inmarsat to konstelacja satelitów zapewniających globalną łączność satelitarną na morzach i lądach. Inmarsat-2 F2 był drugim satelitą zbudowanym przez firmę Matra Marconi (obecnie część koncernu Airbus Defence and Space) z wykorzystaniem platformy Eurostar (E1000). Satelita został zamówiony w 1985 roku i wystrzelony 8 marca 1991 rakietą Delta 6925.

Terminal Inmarsat-C, o maks. szybkości przesyłu 600 bps (Credits: F1jmm/WikiCommons)

Terminal Inmarsat-C, o maks. szybkości przesyłu 600 bps, z lat 90. XX wieku (Credits: F1jmm/WikiCommons)

W minionym tygodniu satelita zakończył pracę i został pomyślnie wycofany z użytku, ustanawiając tym samym nowy rekord pracy na orbicie geostacjonarnej (GEO). Pracował dwadzieścia trzy i pół roku, o rok bijąc wynik poprzedniego rekordzisty – swojego bliźniaka satelity Inmarsat-2 F1, który pracował o rok krócej.

Satelity były budowane z myślą o 10-letniej służbie na orbicie. Wszystkie cztery satelity Inmarsat serii 2 przepracowały łącznie ponad 80 lat na orbicie, dwa razy więcej niż od nich oczekiwano.

Wynik osiągnięty przez producentów i operatorów tych statków jest tym bardziej godny podziwu, że satelity Inmarsat-2 były pierwszymi w pełni cyfrowymi komercyjnymi satelitami, które można było przeprogramowywać na orbicie.

Do tej pory na orbitę wyniesiono 59 satelitów zbudowanych na platformie Eurostar. Przepracowały łącznie ponad 500 lat i żaden nie został utracony na orbicie. Szesnaście już wycofanych z użytku statków przekroczyło swój planowy czas działania o średnio 39%. Czterdzieści trzy statki pozostają w służbie, a kolejnych 12 jest na różnych etapach produkcji i montażu.

(AD&S, Inmarsat)

Comments are closed.